Postupný start na jamce číslo jedna a deset přesně v devět dopoledne,  čtyřčlenné flighty, vzorně sestříhaný green, věcných cen plný stůl. Score karta naváděla hráče na osmnáct jamek, ideální stopa 5 600 metrů, nechyběla vodní překážka a několik pískových bunkerů. Po osmi hodinách byl Golf Club Terasy plný nadšenců, jen jeden však mohl nad hlavu pozvednout krásný pohár se jmény předchozích hrdinů. Tentokrát to byl Matěj Šťastný.

„Měl jsem tak trochu štěstí, že tu nebyl můj starší bratr Adam. Ten je lepší než já. Mám samozřejmě radost, že mé jméno bude uvedeno na Labském poháru. Hřiště je normováno na 71 ran, já zahrál 74. Hned po vyhlášení spěchám domů. Mám před sebou dva třídenní turnaje. Zítra startuji v Golf Resortu Kunětická Hora, potom jedu do Brna. Tam bude mimořádná konkurence, tak mi držte palce,“ stručně vyhodnotil situaci šikovný mladík. 

Ředitel turnaje Jan Múnster představil golfistu s nepřesnějším odpalem, nejlepší ženu, nejmladšího účastníka, pochválil ty dříve narozené, kteří vydrželi až do samého závěru. Poděkoval sponzorům a všechny pozval na Ústecký pohár, který se uskuteční v srpnu. Na Terasách se nehraje o miliony, ale vždycky je to bitva o každý míček.   

Víte že…

Podobná hra nazvaná panganica se údajně  hrála už ve starém Římě. Odpalovat zvláštní míček dřevěnou holí se pokoušeli v Číně i v Egyptě. O původu moderního golfu se stále vedou spory. Nejčastěji se uvádí Skotsko. Hra se prý tak rozšířila mezi vojáky v patnáctém století, že ohrožovala výcvik, proto ji král Jakub II. zakázal pod trestem smrti. První mezinárodní pravidla byla sepsána až v roce 1744.

V České republice je momentálně 105 golfových hřišť. V roce 2018 se dva herci David Suchařípa a Pavel Nečas rozhodli, že za osmdesát dní odehrají na všech hřištích jednu hru.  Akci nazvali Golf Cirkus a výsledek byl zapsán do Knihy českých rekordů.  

Golfové hřiště v Mariánských Lázních bylo založeno v roce 1905. V roce 2003 britská královna Alžběta II. klubu udělila právo užívat titul Royal Golf Club.

Golfový slovníček je pěkně dlouhý. Označuje nejen způsob hry, popis výstroje a výzbroje, ale i doprovod. Víte kdo je caddie? Čemu se říká albatros? Co je to bandit, glove, hazard, bag, backspin, drop, chip ? Správný golfista ví mnohem víc.

V sobotu 30. dubna se hrál golf na čtyřiceti hřištích v České republice, někde fandily i čarodějnice. 

Miroslav Vlach