Vím, že neckyáda letos slavila třicítku. Čím a kde to všechno začalo?
Jiří Podaný: Vždycky je to o lidech. Tyhle akce plné recese a sázek vnikají u piva někde v hospodě. Koštov nebyl výjimkou. Jména po mě nechtějte, nejsem tak starý, kroniku tu nemáme, určitě u toho byli naši tátové. Možná, že Petr Fonderfon st. by byl sdílnější. Ten už má šedivou hlavu. Letos byl zase na neckyádě a určitě přijde i na letní hry. To je ten správný tahoun. Já jsem soutěživost zdědil po babičce, ta tu dlouho organizovala ženské zájmové kroužky. Manželka je stejný blázen, tak jsme to dali dohromady a vznikl z toho seznam akcí nejen pro rok 2022. Za vším tím snažením je SKK Koštov, partička jedenácti lidí, kteří si stále chtějí hrát. Tady bylo dříve škvárové fotbalové hřiště, nyní tu je solidní multifunkční sportovní areál, kde se konají i malé hudební festivaly. V termínu od 19. do 21. srpna se tu uskuteční naše letní hry. Pro kamarády je to vesnická olympiáda. Máme vlajku, v pátek se začíná zapálením ohně, určení běžci přibíhají z Trmic. Jednou třeba přiběhnou až z Prahy! 


Jaké disciplíny nabízí sportovcům vaše letní hry?
Eva Podaná: Každý rok se něco upraví, něco doplní, základ zůstává stejný. Šestkový volejbal na písku, klasický nohejbal trojic, silový trojboj a triatlon. Divákům se nejvíc zamlouvá svalnatá atletika, kterou v tomto provedení nikde jinde neuvidíte. Nářadí je originální, výkony fantastické. Máme tu i své rekordmany. Jak se tu objeví Jarka Kratochvílová, soupeřky omdlévají a požadují kyslík. Samozřejmě, že i děti mají své závody. Moc bych si přála, aby sem děti chodily častěji, máme jich tu dost. Proto už delší dobu zasílám do Trmic žádosti o další vybavení areálu. Dnes jsou moderní různé posilovací stroje, dětské lanové dráhy, skluzavky. Pokud nepřilákáme děti ven, udusí je  počítač.  


Moc zajímavá je prý závěrečná disciplína. Můžete ji čtenářům nějak popsat?
Jiří Podaný: Tradičně se končí pivní štafetou. Běžec obíhá ovál, na určeném místě musí vypít pivo a předat štafetu dál. I nejrychlejší tretry vám nepomohou, když neumíte pít. Rozhodčí jsou přísní, pivo vychlazené, ceny šokující.    


Jaký se bude promítat film a jaké chystáte překvapení?
Eva Podaná: Vždycky jsme přichystali nějakou sportovní legraci. Velký ohlas především mezi diváky měl fotbal v nafukovacích koulích. Překvapení tajíme, ale bude to zase svérázný sport. Film bude, ale všechno je prozatím v jednání. Pozvaná je opět starostka Trmic Jana Oubrechtová. Klasik by řekl: I Koštov má své dny!  

Miroslav Vlach