Začínalo se v pátek 13. října v Národním domě, v sobotu odpoledne 14. října došlo na vyhlášení výsledků a předání cen. Poprvé byla Střekovská kamera doplněna o fotografickou soutěž, která měla samostatnou porotu. Mezi pozvanými hosty byl i ředitel Rychnovské osmičky, který nešetřil chválou.  " Podobných filmových festivalů je v republice asi dvacet, ten náš oslavil 65. výročí, je trochu větší, než ten váš, ale program je stejný. Oslavuje lidskost a šikovnost amatéra. Hlavní cenou je Vamberská krajka, také jednu doma mám. Paní Krejčovou dobře znám, před týdnem bodovala i u nás s filmem o stoleté básnířce. Je to skvělá dáma s citem pro životní příběh," prohlásil Martin Škrobák. Deník požádal ředitelku o krátký rozhovor. 


Střekovská kamera se přestěhovala z Domu kultury do Národního domu. Proč?
Důvodem byly pouze technické podmínky. Prostor odpovídá obsahu, je tu veškeré zázemí včetně možnosti občerstvení, práce odborné komise, hodnotícího semináře a hlavně profesionální projekce. Měli jsme tu snídaně, obědy i večeře. Skoro ideální stav!  

Je Střekovská kamera omezena věkem? Ono to na první pohled vypadá, že tu jsou samí zkušení filmaři. Někteří tu skutečně byli několikrát, ale zdání klame. Máme tu patnáctiletou dívenku s animovaným filmem, několik studentů SŠ. Dnešní mládež si rozumí s digitální technikou, pevně věřím, že své nástupce si amatérský film mezi mladými najde. 


Měla jste v soutěží také svůj film?
(smích) Natočila jsem za svůj život hodně filmů, doma mám ceny z různých měst. Fakt mě to baví. Tady plním především roli pořadatele, film tu mám, ale mimo soutěž. Za týden ale bude soutěžit v Náchodě. 

Vyslechl jsem přednášku o současné technice. Nebude příští rok kategorii chytrý telefon? Doufám, že ještě ne. Kamery nahrazují všestranné fotoaparáty, počítačové programy jsou stále dokonalejší. Vždycky však rozhoduje člověk, jeho úhel pohledu, cit pro světlo a příběh. 


Střekovská kamera 2023 skončila, jaká byla?
Zajímavá, škoda, že nepřišlo víc lidí. Kategorii dokument a reportáž vyhráli domácí umělci, Miroslav Kabát a Edvin Svoboda za film Za půlkou cesty. Kategorii animovaný film a experiment vyhrál film Dar od Boha, který přivezl z Prahy Jaroslav Nykl. Hlavní cena v kategorii hraný film a videoklip putuje do Poděbrad. Film Promítač zpracovala tamní SŠ multimediálních studií. Kategorii voda vyhrál snímek z Kolína, který se jmenoval Spláchnutím to nekončí. Za kamerou stála Linda Bašistová.

Osobní otázka na závěr. Nelze přehlédnout podporu vašeho manžela. Jak dlouho jste spolu?
Společných padesát let jsme už oslavili, kamarádi nám vystrojili svatbu na vinici, byla to nádhera. Manželovi bylo už osmdesát, stále mi dělá osobního řidiče. Připadám si někdy, jako filmová hvězda (smích). 


Co říci na závěr? Střekovská kamera nemá ráda sobce, přátelských gest je tam vždycky dost. Prý učí lidi myslet na druhé!


Miroslav Vlach   

Mohlo by vás zajímat: Nemocniční ostrahu v Ústí cvičí policisté a strážníci, aby zvládala agresory

Z výcviku ostrahy ústecké nemocnice policií a strážníky. | Video: MP Ústí n. L.