Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“, nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost i prosperitu. Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti. „Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil. Otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie je pro naši budoucnost naprosto zásadní a tato výstava na to jasně poukazuje,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.

Ústí nad Labem – první teplárna v Československu

První městskou teplárnu v tehdejším Československu zprovoznilo město Ústí nad Labem v roce 1922 (na výstavě historický snímek z roku 1925). Nejdřív fungovala jen pro centrum a veřejné budovy, jako jsou úřady a školy. Postupně se napojovaly i okrajové čtvrti, v roce 1942 přesáhla délka parovodů 22 kilometrů a teplárna se dostala na hranici kapacity. V roce 1968 tak převzala vytápění města teplárna v Trmicích, která je ve městě dominantním dodavatelem tepla dodnes. V současné době město plánuje využívat pro svoji dopravu vodík, aby byly místní autobusy ekologičtější. Modernizuje také budovy, veřejné osvětlení a staví pasivní objekty tak, aby byly lépe udržitelné. „Zajištění udržitelné budoucnosti je důležitým tématem, jež se váže k energii, bez které bychom si dnes nedokázali představit žít. Ve městě se proto snažíme investovat do projektů snižujících energetickou náročnost. Zavedení vodíkové dopravy je jedním z klíčových a strategických projektů města, který vede k ekologicky čisté dopravě,“ říká PhDr. Ing. Petr Nedvědický, primátor města Ústí nad Labem.

Herečka Libuše Švormová hostem v pořadu Hovory W, pravidelně pořádaném také v Radiocafé v budově Českého rozhlasu v Praze.
Česká Angelika Švormová pobaví Ústí, mluvit bude i o vztahu s mladším manželem

Mezi zajímavosti expozice patří například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého 2 miliardy let v lokalitě Oklo v Africe.

Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Divák si prohlédne panely věnované geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Expozice se dotýká i tak aktuálních témat, jako jsou jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledky těžby, jako je devastace přírody a významných ekosystémů. Upozorňuje na nově nastupující zdroje „zelené“ energie, nebo fenomén, kterým je skutečnost, že naše civilizace je vůbec první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu, na což naléhavě upozorňuje prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.

Záštitu výstavě poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. „Ve čtvrtek 24. února 2022 jsme se probudili do noční můry. Rusko vyhlásilo válku demokratickému světu. Aby se tato noční můra neopakovala, musíme minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku a kompletně změnit naše přemýšlení o energetice. Výstava Energie a civilizace nám může ukázat cestu,“ říká Ing. Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR.

U trmického Globusu si dali dostaveníčko fanoušci amerických automobilů i motocyklů.
Od žravých osmiválců po elektrické novinky. Na srazu „amerik“ jich byly stovky

Projekt výstavy Energie a civilizace podporuje také Ministerstvo životního prostředí. „Snižování spotřeby energií a fosilních paliv je jediným řešením, jak se vyhnout nejhrozivějším dopadům změny klimatu. Energetická a klimatická krize jsou zásadním způsobem propojeny, a proto i řešení musí být společné. Tedy co nejrychlejší přechod na moderní energetiku, která bude úsporná a co nejvíc bezemisní. A takovou energetiku Ministerstvo životního prostředí prosazuje pro naši budoucnost,“ upřesňuje Mgr. Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR.

Jak upozorňuje předseda představenstva ČEPS, a.s. Ing. Martin Durčák, energie získaná ze Slunce, ohně a postupně také z vody a páry, stála u zrodu moderní civilizace. „Energie, zejména elektrická, je hlavním hybatelem pokroku. Bezpečné dodávky elektřiny mají zásadní vliv na průmysl a ekonomiku. ČEPS, provozovatel přenosové soustavy České republiky, za ně odpovídá a své poslání spolehlivě plní. Díky svému know-how hraje zásadní roli při rozvoji energetiky u nás doma i v evropském kontextu.“

Další doprovodné akce města:
- 21. května 9:00 – 16:00 Den otevřených dveří Masarykova zdymadla a vodní elektrárny
- 5. – 22. května Výstava vybraných prací výtvarné soutěže na téma Energie & civilizace v mezipatrech budovy Magistrátu města Ústí nad Labem

„Výstava Energie a civilizace je v pořadí již druhá, která se týká udržitelné budoucnosti nás všech. Těmito tématy se dlouhodobě zabývám, protože je potřeba lidem neustále připomínat, že odpovědnost za naši budoucnost je záležitostí každého z nás. A dělá mi radost, že mnoho lidí i díky těmto výstavám uvažuje o naší společné budoucnosti s větší zodpovědností,“ uzavírá MgA. Olga Menzelová, producentka výstavy.

Hana Tietze