Ve středu 25. května voněla ohromná lípa až k bráně, kapříci v jezírku bavili děti i dospělé, barevné květy rododendronů a azalek padaly k zemi. Na seznamu vzácných dřevin byl Jedlovec kanadský, Jerlín japonský, Šacholan opakvejčitý, Katalpa, Zmarličník, Kaštanovník jedlý, Platan javorolistý a další. Na informační tabuli bylo popsáno celkem sedmdesát rostlin, keřů a vzrostlých stromů. Ohromné pařezy zůstávají po pamětnících válek, bukové špalky lemují plot, lavičky čekají na vzácné hosty. 

„Byl jsem tu několikrát, tohle je nejkrásnější a nejlépe udržovaný park na Ústecku. Chodil jsem sem s manželkou, nyní pokračuji s vnukem. Ve Svádově jsem mu koupil jahody, u jezírka jsme krmili kapry. Mám takový dojem, že tam byl i nějaký dravec, možná štika. Náhle se to vymrštilo z vody jako torpédo, fakt jsem se lekl. Kluk zahodil celý rohlík do vody, držel se mě jako klíště. Malé rybičky připlavaly ke břehu, velcí kapři po chvilce útočili na mimořádnou svačinu. Kousek dál pod altánkem pochodovaly kachny, viděl jsem tam i veverku,“ tvrdil pan Jiří z Chlumce. 

V sobotu 28. května se uskuteční na zámečku ve Velkém Březně zajímavá akce, ochutnávka těch nejlepších českých a moravských vín. Košt hraběte Chotka začíná dopoledne, procházku zeleným parkem doporučují i lékaři. 

Miroslav Vlach