Tři čtvrtiny ze schválených žádostí jsou zaměřené na zázemí pro běžkaře, přičemž nejvíce úspěšných projektů pochází z Krušných hor. Celkem jich je devět, z toho sedm z Ústeckého kraje.  Mezi úspěšné žadatele patří i Horský spolek Adolfov, z. s., z nejvýchodnějšího cípu Krušnohoří. V zimě i po zbytek roku mu nyní ve prospěch lyžařů, cyklistů i pěších turistů slouží od 1. března  nová čtyřkolka, na kterou spolek získal od Nadace ČEZ požadovaných 450 000 korun.

Josef Štajner kontaktoval redakci přes rubriku Čtenář reportér, aby poukázal na problém vyvěrající vody za domem ve Vojanově ulici v ústeckém Krásném Březně.
Voda už dlouho vyvěrá ven a nic se neděje, hlásí čtenář z Ústí. SČVK reaguje

„Horský spolek Adolfov  byl založen v roce 2016 a od svého vzniku se zaměřuje na volnočasové a sportovní aktivity v oblasti této krušnohorské obce ležící ve výšce 750 metrů nad mořem. Například zapojením do projektu propojení běžeckých tratí a cyklotras. V zimním období tak  tak upravujeme běžecké tratě, které využívají nejen turističtí běžkaři, ale také okolní sportovní oddíly. V letním období provádíme pravidelnou údržbu těchto tratí, včetně značení, neboť jsou hojně využívány i jako cyklotrasy a pěší turistiku. Sice nějakou vlastní techniku na údržbu máme či si ji pronajímáme, jako třeba rolbu od Skiareálu Telnice, ale citelně nám chyběla kompletně vybavená čtyřkolka se sněžnými pásy a radlicí. Proto jsme přivítali nový grant Nadace ČEZ a zažádali si finanční prostředky na její nákup,“ říká David Starý, předseda Horského spolku Adolfov.

Podle něj pořízení čtyřkolky významně změní práci spolku jak v zimním období, tak i ve zbylé části roku. Dosud totiž měli jen starší sněžný skútr s omezenými technickými možnostmi, jakými jsou malá šířka pásu či nedostatečný výkon motoru. Také museli čekat, až napadne první sníh a pak teprve vyjet zkontrolovat a doplnit tyčové značení tras.

Reprezentační ples Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
FOTO, VIDEO: V duchu safari. Ústecká univerzita slavila na plese

„Se čtyřkolkou to bude možné zrealizovat mnohem dříve. S nasazenými pásy a radlicí s ní můžeme do terénu i v období, kdy jsou tratě zmrzlé a sněhu již není dostatek a upravit je pro poslední běžkaře. V létě pak čtyřkolku využijeme v rámci standardní údržby tratí, tedy při prořezávání a odstraňování náletů, úpravy značení a podobně. Budeme moci připravit i chodníky pro pěší, které povedeme poblíž běžkařských tratí,“ doplňuje  David Starý.

Opět v září

V České republice je zhruba 44 tisíc kilometrů značených turistických a téměř 10 tisíc kilometrů běžkařských tras. Obce, spolky i neziskové organizace mohou prostřednictvím grantu Úprava turistických stezek a běžeckých stop Nadace ČEZ získat až půl milionu korun. První kolo příjmu žádostí proběhlo od 1. prosince 2023 do 7. ledna 2024, druhé plánuje Nadace ČEZ spustit během září 2024.

„Věříme, že se u nás opět sejde několik desítek smysluplných žádostí. Grant totiž v sobě snoubí podporu zdravého pohybu a sportu, větší bezpečnosti turistů v regionech a zároveň ochranu životního prostředí, což jsou všechno prioritní oblasti, na které se zaměřujeme. Ostatně tak obrovský zájem hned v prvním kole nás nejen překvapil a potěšil, ale i utvrdil v tom, že to byl krok správným směrem. Už dva tři roky zpětně jsme totiž v rámci grantu Podpora regionů zaregistrovali stoupající počet žádostí zaměřených na obnovu či úpravu letních i zimních tras pro turistiku či běžky. Proto jsme se rozhodli tuto oblast vyčlenit do samostatného grantového řízení,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Spisovatelka Petra Martíšková přijela na zámek do Trmic představit dětem své knížky.
Spisovatelka Petra Martíšková přijela do Trmic na zámek s pochvalou

Nejvíce úspěšných projektů v prvním kolem grantu pochází z Krušných hor (celkem 9, z toho 7 v Ústeckém kraji), Krkonoše a Šumava (shodně po 7 projektech) se dělí o pomyslnou druhou příčku. Vysočina uspěla se čtyřmi žádostmi. Další schválené projekty jsou rozeseté jak po zbývajících horách, tak i po nížinách. Žádostí zaměřených na stopy pro běžecké lyžování  se týkaly více než tři čtvrtiny došlých projektů.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

Mohlo by vás zajímat: Ústečané budou moci za opravu lavičky a úklid chodníku zdarma do bazénu nebo zoo

Zdroj: Deník/Jan Pechánek