„V roce 2006 jsme párkrát hráli v Bělorusku, v Minsku i Baranovichi. Ta zem v nás nechala stopu, na turné vzpomínáme. Bylo to dost zvláštní a jako v roce 2020. Hráli jsme v létě, na podzim naše pořadatele na protestech zatkla policie; strávili měsíce ve věznicích za opravdu strašných podmínek. Jednoho z pořadatelů se nám už nikdy nepodařilo kontaktovat. Buď se odstřihl od punk scény, protože mu vyhrožovali, nebo špatně skončil. Víc nevíme. Tak jsme se rozhodli, věnovat song Slabá místa Bělorusům, vzpírajícím se šílenému režimu. Jak z klipu pochopíte, věnujeme ho hlavně běloruským ženám, které protesty táhnou“.

Klip točili Jakub Kaska a Štěpán Lang, ta práce pro ně byla jedna z prvních. Vznikal v naší zkušebně v Libochovicích v rámci Houba livestreamu, dotáčelo se 9. ledna 2021 v Ústí nad Labem s herečkou Natašou Gáčovou. Videoklip má  premiéru ve čtvrtek 25. března na Den Svobody. Ten je neoficiálním svátkem na památku vzniku Běloruské lidové republiky v roce 1918. Svátek slaví lidé a skupiny, ti, kteří jsou opozicí současné běloruské vlády Alexandra Lukašenka. Klip vzniká za podpory města Ústí nad Labem.

Houba vznikla v červnu 1995. První koncert měla 7. dubna 1996 v klubu Sklep v Rumburku. Od té doby odehrála přes 1150 koncertů v Čechách i Slovensku, v Polsku, Německu, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Bělorusku, Maďarsku, Srbsku i USA.

Radek Strnad