Nový adventní příběh vypráví o čertovi Florimónovi, na zem ho posílá sám Lucifer škodit lidem, zvláště kominíkům, protože nosí štěstí. V pekle je s Florimónem potíž. Pořád něco tropí, směje se rád, že se něco děje. Posláním čertů je však být zlý, zamračený, proto je z pekla vykopnut mezi lidi, aby se na kominících učil těm pravým zlým způsobům. S konáním zla na střechách mezi komíny to nakonec nebude tak horké, jak si peklo přeje.

Zdroj: Youtube

Ve světě nad našimi hlavami dostane prostor spíš legrace, vtip, smích, písničky, kominice Tradamila a štěstí i láska. Pohádka vznikla na motivy stejnojmenné knihy brněnského výtvarníka Pavla Čecha. Je určená dětem od tří let, vypráví o čertovské povaze, která se mění láskou až k dobrému skutku. Příběh dětem ukazuje, jak čertovsky dobrý skutek přináší naději. Santa Klaus je tu milý strejda a leccos umí, leč do české zimy nezbytně patří spíš Mikuláš, Ježíšek, koledy, ozdoby a jistojistě i ušmudlaní čerti a podobně „nalíčení“ kominíci.

Animované pásmo pěti vánočních pohádek nabízí to nej z české animace i z tradice v příbězích.

Pásmo tvoří ještě epizoda večerníčku Chaloupka na vršku, jedna epizoda dětského pořadu Zpívejte s námi, jeden díl loutkového večerníčku Zahrádka pod hvězdami a krátký film Petra Vodičky Vánoční svatba sněhuláka Karla.

Z pohádek je asi nejzajímavější čtyři roky stará Vánoční svatba sněhuláka Karla. Lehce navodí pocit, že divák sleduje příběh ze světa Toy Story, jen se děje mezi vánočními ozdobami. Tento kreativní stop-motion animák navodí tu správnou vánoční náladu a představí zajímavý svět, který by mohl sloužit jako solidní půda pro nový film Pixaru. Neurážející animované pásmo tak sice představí jen 20% nového, jako kolekce pohádek Vánoc ale neurazí a i díky kombinaci loutkové, stop-motion či papírové animace jde o pestrou ukázku různých typů animace…

Radek Strnad