"Tentokrát je nás padesát, zájemců je mnohem víc, průměrný věk nikdy nezjišťuji, start a cíl poznávacího zájezdu je vždy u hospody U Kastnerů, kam přijede luxusní autobus od cestovní společnosti Dvořák, letos ho řídila  usměvavá Alena Stárová. Prý mají v rodině i kamion, autobus byl její sen. Sezimovo Ústí - Trmice zvládla v pohodě za tři hodiny i s přestávkou na kávičku. Termín měl každý ze zájemců v kalendáři vyznačený červeně, tentokrát to bylo 8. července - 13. července 2023. Skutečně někteří tam byli už desetkrát a stále se vracejí. Průvodcem, delegátem hotelu (dříve kulturní referentem) je Michal Navrátil, který připravil krásný program.

Město Tábor, Klokoty, klášter Želiv, hrad Český Šternberk, Červená Lhota, zámek Hluboká, Krumlov. Z nabídky nakonec vypadla Hluboká, hodně lidí vyměnilo pohádkový zámek za Benešovu vilu," tvrdila bývalá učitelka. Tříhvězdičkový hotel Mas nabídl seniorům stravování ve formě švédských stolů, kuchyně neměla chybu. V ceně byl bazén a několik lázeňských procedur včetně masáží, v areálu byl bowling a vinotéka. Večer se hrálo bingo, dorazila i živá hudba. Kousek od hotelu je místní kulturní středisko, kde byla výstava obrazů, v parku je vodotrysk a ohromné sluneční hodiny, prý největší v ČR. Zhotovitel je nazval strážce času. V hotelu jsme nebyli sami, společnost nám dělali senioři z Kyjova a Prahy. Celkem 131 žen a 19 mužů. Dámská volenka se z taktických důvodů  nekonala!

Prohlídka Tábora nebyla dlouhá, v tom vedru všichni spěchali někam do stínu, ale Žižku a Café Budík pozdravili snad všichni. Malý Žižka byl i v galerii, ve vyhlášené kavárně bylo 800 darovaných budíků. Staré uličky připomínaly Prahu, drátěný pes hlídal čas, hráz Jordánu se opravovala, někoho překvapily ceny, mě prázdné restaurace a tiché ulice. Hrad Český Šternberk jsme si prohlédli večer, škoda jen, že se tam nemohlo fotit. Poutní místo Klokoty nabídlo věže a věžičky, společenská hra bingo smích a přátelská gesta. Nejvíc bylo v banku 700 korun, pouze jednou vyhrála Morava, zbytek braly Trmice. Červená Lhota se tak trochu červenala, vody tam moc nebylo, ale mladý průvodce byl vtipný a pozorný. " Bydlím nedaleko, často jsem tu byl jako kluk, něco jsem naposlouchal, zbytek nastudoval. Je to zajímavá a mnohdy i poučná brigáda. Je nás tu deset, střídáme se podle potřeby," tvrdil šestnáctiletý Hynek. Ve stáncích se prodával perník, rytířská zbroj, nádherné byly ručně kované nože z damaškové oceli. Přilehlý park byl sestříhaný na ježka, v hospodářském dvoře se nabízela zmrzlina. Prostě pohoda!

Příště Benešova vila a taneček. 

Miroslav Vlach

Mohlo by vás zajímat: Před ústeckým magistrátem vytrhávají starou dlažbu, vymění ji za novou

Dělníci a stroje se činí na Lidickém náměstí | Video: Deník/Jaroslav Balvín