Všechno to začíná prohlídkou obrazů v několika místnostech. Umělecký talent v rámech různých velikostí demonstrují opravdoví mistři barevné palety. F. Húbsh, J. Reiner, C. Ludwig, J. Staegl, C. Croll, E. G. Doerell a další. Školáci hned u dveří obdrží písemné zadání nelehkého úkolu. Tři důmyslné výřezy obrazů prověří mozek i oči. Jen najdou ty pravé, dostávají další a další úkoly. Zkoumá se fauna a flora kolem hradu, složení hornin, dojde dokonce k ražbě mincí, rybolovu, vyrábí se koláž, střílí z historické zbraně.

V úterý 4. února tam byli školáci z Třebívlic u Mostu. Všichni měli stejná trička, která si sami navrhovali. Petr a Tomáš splnili úkoly jako první a hned zapózovali na schodech. Výstava nazvaná 700 x Střekov zaujme nejen děti, ale především znalce obrazů, historie a dobových fotografií.

Tmavá ruina hradu Střekova nad řekou je symbolem města, které přežilo útoky husitů, Sasů i Švédů. Hrad založil Jan Lucemburský a stavbou pověřil v letech 1316-1319 Peška z Veitmile. Dnes ho vlastní Lobkovicové. Na prohlídku hradu je ještě chladno, ale v muzeu ho znají moc dobře.  

Miroslav Vlach