Talentovaná německo-americká umělkyně Nora Krugová, vlastník prestižní ceny National Book Critics Circle, dala knize výtvarnou podobu, jíž porozumí i mladší čtenáři. Kolážemií, skicami i komiksy vdechla Snyderovým historickým odkazům nový život, barvy i sílu; kapesní příručku ponaučení tak změnila ve vizuálně působivé dílko.

V roce 2017, první rok Trumpa v úřadu prezidenta USA, vydal historik Snyder útlou esejistickou knihu Tyranie: 20 lekcí z 20. století. Pro lidi hledající způsob, jak doma bojovat proti zákeřnému plíživému autoritářství, je čtivé přímočaré dílo praktické. Knihu tvoří 20 ponaučení, autor je vybral pro dnešek z dějin 20. století. Z knihy hned byl bestseller, vyšla v desítkách jazyků. Trump už Bílý dům opustil, ale síly, které ho tam dostaly, z veřejného života nemizí. Je tedy příhodné, že vzniklo ilustrované vydání Tyranie, přístupné i čtenáři na úrovni středoškoláka.

Autorka Krugová pracuje stejně vynalézavě s tužkou i akvarelem jako se snímky i pohlednicemi: „Užívám různé výtvarné styly i techniky pro zdůraznění fragmentární povahy paměti a emotivní účinky událostí, a zdůraznila, že tyranie je nadčasová. Některé artefakty pro tuto ni jsem našla na bleších trzích i ve starožitnictvích, depozitářích našeho kolektivního vědomí. Vnímám ty obrazy jako němé svědky: vybízejí nás, abychom se zavázali k zapamatování příběhů, které nás utvářejí a pomáhají nám pochopit, že historie je víc než jen minulost," ví grafička.

Snyderova knížka Tyranie vyvolala před lety rozruch, vyšplhala se mezi bestsellery The New York Times a vyšla ve víc než 40ti jazycích. Autor titulů Krvavé země i Černá zem, zabývajících se holokaustem i masovými vraždami v nacistickém Německu a Sovětském svazu, tu popsal počátky totalitních režimů.

Snyder připomíná nejtemnější okamžiky dějin 20. století, od nacismu po komunismus, na jejichž základě sestavil 20 lekcí, kde čtenářům ukazuje, jak se bránit modernímu autoritářství. Varuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání za politických krizí nejsou ničím nepředstavitelným. Na rozdíl od našich rodičů a prarodičů máme výhodu, že se z jejich zkušenosti lze poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat.

Nové, ilustrované vydání Tyranie dává Snyderovým myšlenkám další rozměr. Renomovaná německo-americká výtvarnice Krugová Snyderův text reflektuje ve vlastním uměleckém pojetí – prostřednictvím ilustrací a koláží užívajících dobové snímky či pohlednice knihu mění ve vizuální historické memoáry. Vdechuje dílu světoznámého historika novou sílu i naléhavost. Aktuální apel Tyranie (128 stran, MOC 497 Kč Vydal Prostor roku 2021. První vydání www.eprostor.com) zdůrazňuje, že svoboda není zaručena automaticky, je třeba o ni bojovat. Odpovědná redaktorka Lenka Vosičková

Timothy Snyder (1969) je profesor historie na Yaleově univerzitě. Napsal knižní rozhovor s historikem Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století (PROSTOR 2013). Jeho knihy, věnované pohnutým dějinám střední a východní Evropy, Krvavé země (Paseka – PROSTOR 2013) a Černá zem (Paseka – PROSTOR 2015) jsou výjimečnou událostí historiografie 20. století i mezinárodními bestsellery. Mimořádnou pozornost vzbudila Tyranie. 20 lekcí z 20. století (Paseka – PROSTOR 2017), burcující k občanskému angažmá tváří v tvář krizi demokracie. Snyder získal mnoho cen, např. Cenu VIZE 97, Cenu Hannah Arendtové či Lipskou knižní cenu evropského porozumění.

Radek Strnad