Jsou to přitom spíše komorní setkání, setkání s kvalitní kulturou na zámcích i hudebních saloncích, která podtrhují a umocňují svojí intimní atmosférou prožitek z hudby, poezie i dalších uměleckých žánrů. Přiznám se, a je to pro mne vždy velká radost i milé zadostiučinění, že se na to vždy moc těším. A jsem zvědavá, co vše Michal Mašek nachystal pro své dá se říci již skalní obdivovatele, návštěvníky svých akcí. Je to přitom do poslední chvíle velmi napínavé, neboť sám Mistr nás dokáže překvapit… a někdy pak dokonce i sám sebe. A to doslova.

Nejinak tomu tedy bylo i ve středu 5. října v hudebním salonku Severočeské knihovny v Ústí nad Labem, kde se měl odehrát klavírní koncert s hvězdou klavírního oboru, vynikajícím pianistou Ivo Kahánkem. Protože však i lidé zcela výjimeční mají svá obyčejná lidská trápení, a nevyhýbají se ani jim nemoci, bohužel i sám Ivo Kahánek musel na poslední chvíli odříci své aktuální ústecké umělecké vystoupení. Stalo se tedy, slovy Michala Maška, „nemožné skutečností“.

Jenže naštěstí účast na vystoupení místo Ivo Kahánka a až udivující pohotovostí a ochotou přislíbil neméně zkušený a ve světě uznávaný mistr svého klavírního oboru Libor Nováček (ročník 1979, narozen v Praze, studovat také na Konzervatoři v Teplicích). Ten vydá nyní své úžasné nahrávky dokonce v Londýně.

Ve svém dechberoucím recitálu nám tak jako báječná náhrada za maroda předvedl umění, které obdivují a cení si jej posluchači v koncertních sálech doslova po celém světě, ale i z nahrávek z nich.

Fenomenální klavírista nás tak hudebně i slovem provedl více výraznými hudebními obdobími, kdy každé z nich bylo prezentováno některým z typických představitelů oněch časů. Tedy od doby barokní přes časy klasicistní, ale i romantismus, prostřídaný výraznou hudbou impresionismu…

Zazněly tak pro nás v precizním Nováčkově podání skladby v Hudebním salónku ústecké knihovny, díla z pera těchto autorů: Domenica Scarlettiho, W. A. Mozarta, Frederica Chopina, Ferenze Lizsta či Clauda Debussyho. Vše přitom bylo zahrané s až neskutečnou bravurností, ohromujícím nasazením, úžasným zápalem, svěží niterností i křehkostí.

Tato škála barev, pestrých vůní i lákavých chutí, neuvěřitelných emocí či utajovaných pocitů, to vše v nás vyvolávala nádherná hudba v podání vypravěče hudebních příběhů Libora Nováčka. Je to prostě velký zářivý zážitek, uslyšet i prožít něco podobného.

Hudba od skvělých autorů v podání mistrů bez výjimky je zkrátka pokaždé lékem na duši. Tak ji máme rádi, s až posvátným nadšením si ji užíváme plnými doušky. Je to velká radost, osvěžující i opojný zážitek, takto si kvalitní muziku užít. Kdosi nejmenovaný již kdysi prohlásil: „Jediné, co dalo lidstvo vesmíru, je hudba. Vše ostatní podléhá zkáze, je pomíjivé. Pouze hudba, ta je věčná“.

Lada Prokůpková, Radek Strnad