Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti – to je tvář série veřejných čtení Noc literatury. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint. Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků.

V Ústí se Noc literatury uskuteční pod hlavičkou ústeckých knihoven. První čtení se uskuteční pod záštitou Vědecké knihovny UJEP v kavárně Kampuska od 17:00 tady zazní úryvky od rakouských, francouzských a ukrajinských autorů. Číst bude divadelní herec a držitel Ceny Thálie Jakub Gottwald, který se objevil na prknech Národního divadla, Dejvického divadla nebo A Studia Rubín. Vedle toho se objevil například v seriálu Ordinace v růžové zahradě či ve snímku Dešťová víla, kde ztvárnil hlavní roli.

Knihovna Ústeckého kraje naváže od 19.00 čtením v kavárně Café Maryša. Číst zde bude Jan Plouhar, v Ústí dobře známý z Činoherního studia, kde v minulosti zářil například v hlavní roli Tylera Durdena v kultovním představení Fight Club. Do paměti televizních diváků se poté zapsal například jako Štěpán z populárního seriálu Slunečná nebo v loňské dobře přijaté televizní sérii Jitřní záře. V Café Maryša zazní úryvky z polské, romské a švédské literatury. Vstup na obě čtení je zdarma.

Mohlo by vás zajímat: Je jak prasečí ocásek. Hádce bezdomovců v Ústí vládlo láteření a žvatlání

Ústečtí strážníci řeší konflikt mezi bezdomovci. Někdy komunikace opravdu složitá, obzvlášť, když se někteří těžce vyjadřují. | Video: MP Ústí n. L.