„Čínský Nový rok je nejdůležitější svátek v Číně a také důležitá oslava v celé jihovýchodní Asii, nicméně znamená také významnou etapu pro zahraniční společnosti, které mají v daném teritoriu svou výrobu,“ říká nákupní ředitel společnosti Malfini, která má sídlo v Ústí nad Labem,  Aleksandar Alačkov. Pro místní představují oslavy vrchol roku, pro nás Evropany pak enormní pracovní tlak soustředěný do krátkého časového prostoru. Letos je navíc vše umocněno trvající covidovou pandemií a především olympiádou, která proběhne v termínu od 4. do 20. února.

Co je nového v Libouchci: Golfové hřiště, obchod COOP a restaurace.
Co je nového v Libouchci: Golfové hřiště, obchod COOP a restaurace

Právě tyto zmíněné aspekty už dnes zvyšují náročnost na logistickou činnost. Čínští partneři musí již týden před samotným zahájením oslav vyexpedovat veškeré vyrobené zboží tak, aby mohli strávit nejvýznamnější tradiční oslavy v rodinném kruhu, bez starostí a bez myšlenek, že něco ve fabrice zůstalo a neodeslalo se. Logistický maraton mnohdy spojený s téměř mistrnou improvizací ale ztěžuje stále se zvyšující nedostatek kontejnerů, které se nestačí tak rychle vracet obrátkou z amerických předvánočních dodávek.

„Výroba i doprava našeho sortimentu zatím probíhá bez komplikací, přestože řada čínských továren avizovala její ukončení už v polovině ledna. Zaznamenali jsme však určité zpomalení dodavatelského řetězce směrem k producentům,“ dodává k aktuální situaci v asijských zemích Aleksandar Alačkov. Na území Číny má nyní firma pouze své místní zaměstnance, pravidla v rámci covidu zde cesty pracovníků z Česka stále neumožňují. 

Marie Logrová, Malfini

Studium na Fakultě zdravotnických studií UJEP není pro žádné „padavky“. Kromě zvládnutí množství náročného teoretického učiva čeká na studenty obrovské penzum praxe, kterou vykonávají ve zdravotnických zařízeních našeho kraje.
Studenti fakulty zdravotnických studií sklízejí chválu