Nenahraditelný byl laufr (principál, družba). Chodil před průvodem od domu k domu a zjišťoval, zda hospodář je na návštěvu řádně připraven. Ten nabízel koblihu, koláč, uzené maso a čirou tekutinu vonící po švestkách. Zpívalo se, hrála muzika. Huňatého medvěda nutil statný chasník  tancovat se selkou. Ta se snažila získat kousek slámy z jeho kožichu, protože věřila, že teprve potom bude dobrá úroda. To je jen zlomek z dlouholeté tradice.        

Staré gardy FK Viagem Ústí - AC Sparta Praha 4:6. U míče Jiří Jarošík
FOTO: Stará garda Sparty s Jarošíkem, Lokvencem a dalšími hvězdami hrála v Ústí

První letošní masopust na Ústecku byl v sobotu 20. ledna v Brné. Seřadiště masek bylo na parkovišti nad koupalištěm, pěkně to klouzalo. Městská policie na chvilku dokonce zastavila dopravu, aby odvážný muž na chůdách mohl bezpečně přejít silnici. Kolem krku měl dlouhán hrozného draka, přihlížejícím stále tvrdil, že žije na vysoké noze. Trasa vedla do mírného kopce mezi domky, průvodcem dlouhého zástupu veselých postav byl Zdeněk Kymlička. Na čele kráčeli muzikanti z Berouna, za nimi se vezla na dřevěném trakaři unavená basa. Na několika místech se zástup zastavil, aby nabral dech, hospodář nabídl čirou tekutina, paní domu vyzval k tanci vodník.

Maturitní ples třídy G4B Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala Ústí nad Labem.
FOTO, VIDEO: Maturanti z ústeckého gymnázia plesali v detektivním stylu

"Ústecké amatérské divadlo Mladá scéna sem jezdí asi deset let. Také tu byl kdysi medvěd, to víte, zimní spáč, asi  se mu nechtělo vstávat, tak jsem tu za tanečníka já. Muzikanti pěkně hrají, klobásky voní, slivovice zahřeje, tanečnice se už těší na sólo," popisoval situaci Tomáš Choura. Někdo zpíval, někdo vytáhl chytrý telefon, aby zaznamenal zimní radovánky ve sněhu. Masky nikdo nepočítal, možná, že jich dříve bylo víc, zajímavé byly medúzy, letitá čarodějnice hlásila ztrátu pometla, červený rytíř si brousil meč na draka, muž na chůdách statečně odolával ledovým plotnám, šejk rozdával sladkosti, tajemný soudce si chystal řeč. Před hospodou bylo narváno.

Janek Ledecký.
Ples severočeských patriotů v Ústí roztančí Ledecký a Horton z Milli Vanilli

Nekonečný zástup hladových sousedů postával před stánkem, kde známá krasavice nabízela jitrnice, jelita, ovar, koblihy, koláče, griotku, grog a domácí škvarky. Pivo teklo proudem, statný kovář předváděl své dílo, vinař nabízel sklenku zlatavého moku. I primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický chválil místní spolek. Brná nabídla jako první rej masek, možná, že jinde budou masopusty ještě veselejší. Snad každá větší obec se na něj chystá. V sobotu 27. ledna bude v Zubrnicích, do Ústí zavítá 10. února. Přijďte se podívat! 

Miroslav Vlach