Přiznávám, mám rád masopust! Ten sobotní 27. ledna byl v Roudníkách a hlavní organizátorkou akce byla jako vždy místní kronikářka. Zelený autobus přijel ke kostelu sv. Václava ještě za světla, akce začínala v 15:00, zpáteční cesta byla plná hvězd a smíchu.

Koncert kapely Gaia Mesiah v ústeckém Národním domě.
Crossoverová kapela Gaia Mesiah rozproudila návštěvníky ústeckého koncertu

"Tohle je malý vesnický masopust, pro harmonikáře musel dnes zajet manžel do Zubrnic, tam se hodovalo celé dopoledne. Někdo si půjčil kostým v Teplicích, někdo svůj nápad tajil do posledních hodin, aby pobavil kamarády. Letos musím omluvil několik stálic, kobyla je v práci, bába s nůší asi zabloudila. Začínáme před kulturním domem, kde požádám zástupce města Chabařovice o vydání klíče od obce. Chceme se bavit, tancovat, zpívat, jitrničky ochutnávat, medovinu mlsat, pivo pít. Radní Josef Kusebauch dobře zná naše zvyky, klíč ochotně zapůjčil, s medvědem si zatancoval jako první. Potom harmonikář Pavel Vlk nasměroval barevný zástup k sousedům, končilo se u hospůdky Na Můstku," vysvětlovala paní Račáková. Šmolkově modré šaty ji opravdu slušely, vypadala jako hraběnka.

Na miniligu se sjely do Libouchce na Ústecku dětské fotbalové týmy z celého kraje.
V pořadí 45. miniliga bavila. Malí fotbalisté stříleli jeden gól za druhým

Za hodinu byl taneční sál v kulturním domě plný smíchu, došlo na soutěž masek v několika kategoriích. Určena byla veřejná komise, masky se vlnily na parketu, začínaly děti. Nejmladší byla cca dvouletá ovečka, první místo získala beruška. I kluci se fakt snažili, zabodoval motýl,kouzelník i vlasatý lovec lebek. Tajemný šaman s černým havranem se dostal do finále mužů, tam jej porazil drsný pistolník. Nejvíce se porota zapotila při soutěži žen, nakonec zvítězila maska mimozemšťana, ale rozvášněný dav krasavic požadoval důkaz. Zlatý plášť se na vteřinu zvedl a předseda poroty potvrdil jednoznačný výrok. Je to bába z jiné planety!

V další části akce došlo na tombolu. Když Josef Kusebauch vyhrál sportovní dres, ozval se potlesk. Po chvilce to vypadalo, že někdo do tomboly věnoval svou sbírku, těch krásných dresů bylo snad patnáct. Některé i s podpisem. Vedle výčepu se nabízela prdelačka, na každý stůl přistála voňavá svačinka, dobrá nálada zaplnila taneční sál.

Masopust v Zubrnicích.
Masky obešly Zubrnice. Masopust do skanzenu přilákal stovky návštěvníků

Další masopusty se chystají, neseďte doma! V Řehlovicích (3. 2.), v Krásném Březně (9. 2.), nejvíce masek bude v terénu 10. února (Ústí nad Labem, Chlumec, Telnice, Dubice). Další bude v Petrovicích 13. února, dětský karneval chystá také Libouchec (15.2.). Určitě jich bude ještě víc, všechny na internetu nejsou. Máte doma zajímavou masku, ukažte ji sousedům!

Každý masopust je veselejší, než televizní zprávy......


Miroslav Vlach