Již loni se v přibližně stejnou dobu léta konal do té doby nepříliš vžitý typ kulturní akce, při níž se tu málo kdy sedí na přesně určeném místě, tedy v diváckých řadách. Nýbrž se tu lze během vděčné produkce podle uvážení volně přemisťovat, a to v nejrůznějších vybraných prostorách zámku. Zde se v jednotlivých pokojích, hudebním salonku i dalších místnostech odehrává třeba i více nejrůznějších pestrých aktivit téměř současně. Zájemci o dávné časy, kdy zde mnohé věru byla dosti jinak než je dnes, se mohli rozhodnou pro vybraný poslech mluveného slova, ale také hudební produkce, různé pestré společenské hry, prohlížení archivních sbírek či jen tak tu posedět se sklenkou vína například v květinové zahradě bývalého šlechtického sídla Rodu Chotků a vedení různých pestrých konverzací.

Po zhruba půlhodinových sekvencích se tak v salonku střídali zajímaví umělci, herci, krásnými i svěžími áriemi z oper osvěžila dobový program vážená i milá dáma, ne náhodou častý host našeho severočeského divadla, tedy sopranistka Tereza Mátlová. A dost logicky účinkovala mile s doprovodem našeho ústeckého Mistra klavíru Michala Maška, tedy s milým, zručným ale ovšem i bezprostředním slovním doprovodu obou zúčastněných protagonistů.

close Šlechtický salon na zámku Velké Březno. info Zdroj: František Mašek zoom_in Šlechtický salon na zámku Velké Březno.

Vidět, slyšet a znít tyto umělce v tak doslova důvěrném prostředí nám celkem logicky a bezděky připomínalo scény z ikonického seriálu československé televize, klasické „dobovky“ F. L. Věk z oněch časů, kdy podobné dýchánky byly dost běžnou záležitostí u vybraných kulturních vrstev, tehdejší smetánky.

Nadto pak ještě navíc slyšet pana herce Otakara Brouska předčítat nám texty, zručně i věrně opisující krajinu kolem města Neapole češtinou tak skvostnou i vašemu sluchu příjemnou, že si zde chvílemi člověk připadal v době, která je tak málo podobná dnešnímu dosti uspěchanému věku… Nechyběly ale ani dobové prvky, to když kdy se na scénu před náš zrak „osobně“ dostavil i sám hrabě Chotek se svými vyznamenáními, či s osvětlující slova a nástin té doby, kterou nám rád i zručně přiblížil svým vyprávěním sám místní kastelán Miloš Musil, který je zde nezřídka i logicky zasvěceným průvodcem „svého“ zámku.

Příjemný letní večer pak plynul až téměř do samé půlnoci, kdy si i sami účastníci tohoto pikantního dobového dostaveníčka, večera který patřit pouze nám, mohli vyzkoušet zajímavé dobové kostýmy a nechat se vyfotit i ve velkém pozlaceném rámu. Inu každý dle svého gusta a milá dobová atmosféra pro každého. V tomto případě a na tomto místě tak lze zhodnotit celý pestrý i zábavný program jako nadmíru pestrý, zdařilý.

No a panu Michalovi Maškovi, organizátorovi a nadšenému interpretovi i pořadateli Hudebních setkání, popřát hodně zdaru při mnoha dalších zábavných akcích, na která se již velmi těšíme.

Lada Prokůpková

Mohlo by vás zajímat: Nové domy u Dobětic? Promění okolí, znehodnotí ceny pozemků, vadí starousedlíkům

Z louky u Dobětic, kde mají stát rodinné domy, je vidět na Erbenovu vyhlídku, a dokonce i na Bukovou horu s televizním vysílačem. | Video: Deník/Jaroslav Balvín