Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem se v letošním roce opět zapojí do kampaně Březen – měsíc čtenářů, kterou od roku 2001 vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Hlavním cílem největší tuzemské knihovnické kampaně je podpora čtenářské gramotnosti a činnosti knihoven. Krajská knihovna v rámci této kampaně pro své uživatele připravila na březen 13 kulturních a vzdělávacích akcí.

„S ohledem na rozvolňování vládních opatření jsme se rozhodli, že v březnu již většina našich akcí nebude probíhat online, jako tomu bylo poslední tři měsíce, ale klasicky naživo v prostorách naší knihovny,“ říká ředitelka Jana Linhartová a dodává, že návštěvníci akcí se již nemusí prokazovat dokladem o bezinfekčnosti.

Konkrétně se pak čtenáři v březnu mohou těšit hned na dvě představení z oblíbeného cyklu scénických čtení Listování, koncert básníka a písničkáře Jakuba Čermáka, besedu s handicapovaným cestovatelem Jakubem Greschlem nebo na osvětovou přednášku na téma finanční gramotnost. V tomto měsíci se zároveň už počtrnácté uskuteční herní sobota, v rámci níž budou mít zájemci možnost zahrát si své oblíbené karetní a deskové hry a seznámit se s herními novinkami z fondu knihovny.

Na základě podnětů od čtenářů byly do březnového programu knihovny zařazeny i komentované prohlídky nového depozitáře v ulici Na Schodech. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s novým prostorem a nahlédnout do míst, kam se v běžném provozu nedostanou. Prohlídky budou probíhat v předem stanovených časech ve středu 2. a v pondělí 14. března. „Zvláštní pozornost si pak určitě zaslouží beseda s herečkou Sandrou Pogodovou, kterou připravujeme na středu 23. března. Tato akce se měla původně uskutečnit v prosinci loňského roku, nakonec však musela být z důvodu nepříznivého vývoje pandemie odložena. Vzhledem k omezené kapacitě přednáškového sálu zájemcům o tuto akci doporučujeme včasnou rezervaci vstupenek,“ doplňuje k březnovému programu knihovny Jana Linhartová.

Vedle zmiňovaných akcí plánuje krajská knihovna u příležitosti Března – měsíce čtenářů tradičně udělit ocenění Čtenář roku. Zatímco v loňském roce knihovna svého nejpilnějšího čtenáře hledala mezi fanoušky e-knih, v letošním roce se titulem Čtenář roku bude pyšnit uživatel, jenž bude mít za hodnocené období nejvyšší počet výpůjček v kombinaci s nejvyšším počtem návštěv knihovny.

Jan Černecký - oddělení komunikace SVKUL