Vrcholem bude opět závod seriálu mistrovství světa superbiků. V kalendáři nechybí ani tradiční mistrovství Evropy okruhových tahačů Czech Truck Prix a třetí nejvýznamnější akcí příštího roku bude The Most Classic – automobilový festival zahrnující rakouskou sérii Histo cup. 

Již potřetí letos do Mostu zavítá mistrovství světa superbiků WorldSBK, které letos pro bezmála 40 tisíc návštěvníků přineslo strhující show a napínavé souboje do posledního kola. Čeští fanoušci mohli fandit dohromady 11 domácím jezdcům v čele s Oliverem Königem. Závod 2023 WorldSBK Czech Round se v Mostě pojede o víkendu 28. – 30. července. A pro návštěvníky si okruh na severu Čech připravil dvě důležité novinky. Pořadatelé vyslyšeli volání fanoušků po dostupnějších vstupenkách, a nejenže celkově zlevnili vstupné, ale také je rozdělili na divácký svah a paddock. To znamená, že základní jednodenní vstupné na divácký svah bude v nabídce již za 750 Kč, a k němu lze přikoupit vstup do paddocku rovněž za 750 korun.  yní se tedy návštěvníci mohou rozhodnout, zda budou sledovat jen závody, nebo chtějí poznat atmosféru i v paddocku a prohlédnout si zázemí týmů opravdu zblízka.

„V předchozích letech jsme nabízeli pouze jednotné vstupné zahrnující divácký svah i paddock. Rozdělením jsme schopni nabídnout fanouškům sledování závodů za méně než poloviční cenu oproti loňsku, a i v případě, když počítáme variantu divácký svah + paddock, tak diváci stovku ušetří,“ vypočítává vstřícné změny vstupného Josef Zajíček, předseda představenstva společnosti Autodrom Most.

Druhá novinka se týká ubytování fanoušků v průběhu WorldSBK. Organizátorům se podařilo sladit termín s hudebně sportovním festivalem The Most Fest, který se bude konat ve stejnou dobu. Návštěvníci obou akcí mohou nezávisle na sobě využívat kapacity stanového městečka v nové rekreační zóně areálu jezera Most. Synergie obou akcí pro návštěvníky samozřejmě znamená i pestřejší doprovodný program a možnost dalšího aktivního vyžití. 

Druhým nejrušnějším závodním víkendem bude tradiční mistrovství Evropy okruhových tahačů – Czech Truck Prix, které se tentokrát pojede ještě v prázdninovém termínu 25. – 27. srpna. Součástí víkendu budou jako vždy i závod evropské série  NASCAR a další doprovodné seriály, které pořadatelé upřesní v průběhu roku.

Závěr sezony 2023 bude v Mostě patřit historickým automobilům. Už letos pořadatelé spojili závody rakouské série Histo cup se setkáním a výstavou klasických automobilů. Pro příští rok plánují koncept akce The Most CLASSIC  ve dnech 6. – 8. října ještě rozšířit do formátu třídenního automobilového festivalu otevřeného fanouškům, majitelům, klubům a sběratelům klasických vozů. Vedle závodů Histo cup je cílem nabídnout větší prostor i pro majitele historických aut z řad široké veřejnosti. Ti budou moci svůj vůz opět nejenom vystavit, ale také se s ním svézt, a to jak na velkém okruhu, tak se zapojit do soutěžních jízd pravidelnosti na okruhu polygonu a ostatních aktivit. 

Kalendář závodů pro rok 2023 obsahuje i další oblíbené podniky a klubové závody jako Carbonia cup, Le Most, nebo Czech Moto Classic. Nechybí ani mezinárodní německý šampionát motocyklů IDM, který se pojede jako třetí ze série zahrnující okruhy jako je Hockenheim nebo Red Bull Ring. Tečku za sezonou pak udělá Autoshow – Den Bezpečnosti a Den otevřených dveří.

Termíny plánovaných závodů pro sezonu 2023:
2. dubna - Carbonia Cup (klubové automobilové závody)
15. dubna - Central Europe Time Attack Cup (klubové automobilové závody)
8. června - Le Most 6h (klubový vytrvalostní závod automobilů)
23. – 25. června  IDM (mezinárodní německý šampionát motocyklů)
12. července - Carbonia Cup (klubové automobilové závody)
28. – 30. července - WorldSBK Czech Round (mistrovství světa superbike) 
11. - 13. srpna - Czech Moto Classic (klubové závody historických motocyklů)
25. – 27. srpna - Czech Truck Prix & NASCAR (mistrovství Evropy závodních tahačů a automobilú)
6. září - Le Most 6h (klubový vytrvalostní závod automobilů)
29. – 30. září - Porsche Sprint Challenge (pohárový závod vozů Porsche)
6. – 8. října - The Most Classic & Histo Cup (automobilový festival)
13. října - Central Europe Time Attack Cup (klubové automobilové závody)
15. října - Carbonia Cup (klubové automobilové závody) 
29. října - Autoshow (Den Bezpečnosti a Den otevřených dveří)

Radek Laube