Projekt odstartovalo rozhlasové vysílání o základních historických faktech a velké dlouholeté touze našeho národa po svobodě a demokracii. Během dopoledne se všichni žáci od šesté po devátou třídu na chvilku ocitli v 80. letech.

Na vlastní kůži si vyzkoušeli brannou výchovu, včetně pláštěnek a igelitových pytlíků. Pokusili se zažít pocity běžných občanů při nákupu, kdy v hraných scénkách se na prodavačích snažili vymámit toaletní papír, máslo nebo prací prášek Palmex. O přestávce pak korzovali po chodbě, aby kázeň byla pod kontrolou.

Zjistili, že musí být členy Pionýrské organizace, nemohou cestovat do zahraničí, kam by chtěli, nemůžou si zapůjčit knihu nebo desku dle svého výběru, pošta ze zahraničí byla tajně kontrolována. Kdo z dětí chtěl studovat na VŠ, bylo žádoucí, aby rodiče byli členy KSČ.

Při vyprávěních o komunistické době si najednou uvědomovali, že to, co dnes považují za zcela samozřejmé, je výsledkem statečnosti odvážných lidí včele s Václavem Havlem.

Žáci se také vžili do kůže protestujících studentů a herců, kteří svými demonstracemi odstartovali Sametovou revoluci. Vyráběli transparenty a malovali hesla s požadavky pro lepší život. S nimi se pak společně vydali na dvůr školy, zazpívali naši hymnu, vyslechli Modlitbu pro Martu a skandovali listopadová hesla, cinkali klíči.

Žáci nebyli rozehnáni obušky ani vodními děly, nýbrž pokračovali pokojně v další páteční výuce. Učitelé také shodně potvrzují, že při demonstraci nebyl nikdo zraněn, ale zároveň doufají, že zážitkový listopadový den se vryje do paměti každého našeho žáka.

Lenka Kůtková