V letech 1951 - 55 studoval Průmyslovou školu stavební v Praze, pokračoval pak na katedře žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1955 - 60). Byl sportovním novinářem časopisu Československý sport, v letech 1963 - 65 vedl kulturní rubriky časopisu Mladý svět. Působil jako hudební publicista i kritik ve svobodném povolání (jen v letech 1971 - 73 byl tiskárenský korektor a 1973 - 77 byl pedagog na Lidové škole umění v Praze. V letech 1990 - 92 byl šéfredaktor časopisu Rock & Pop, od té doby má už opět svobodné povolání.

Čte-li ovšem někdo dnes o Klubu osamělých srdcí seržanta Pepře, mají v tom jasno hlavně fanoušci slavného alba Beatles (1967), ale nejen oni, i posluchači Českého rozhlasu. Pod tím názvem v letech 2005 - 2019 vysílal ČRo týdeník osobitého hudebního publicisty Jiřího Černého, který tak formou krátkých vzpomínek prokládaných písničkami nechával nahlédnout do soukromí svého i zákulisí své práce. Jeho pořad Antidiskotéka i Roc(k)ování na pestrá hudební témata si užívalo nadšené publikum Národního domu v Ústí nad Labem, kam se po odeznění pandemie coronaviru Černý rád vrátí stejně, jako do klubů i kulturních domů v Čechách.

„V prvním dílu výběru z komentářů z let 2005 až 2009 Jiří Černý vzpomíná na své dětství i zajímavé události, jichž byl sám účastníkem. Píše o řadě zajímavých lidí, které během své novinářské i diskžokejské činnosti potkal. Činí tak na přeskáčku, jak ho vysílané písně inspirovaly a jedna vzpomínka vyvolávala druhou,“ uvádí nakladatelství Galén v upoutávce na zajímavou novinku Černého. Důvod vydání publikace je zřejmý: Osobitý autor se 25. února 2021 dožívá 85 let.

V nové knize defilují osobnosti ze světa sportu i umění, ale také švadlenky, sazeči z Panské, spolužáci i první lásky, kokršpaněl Petra Skoumala i kocour Picmaus. Vlastně kde jinde se může čtenář dozvědět, čím byl protivný Václav Havel; jaké to je, když vás veze motocyklový závodník František Šťastný; kde se čeká ještě na jednu tramvaj; kdo měl tu drzost zeptat se Luboše Andršta, kolik strun má kytara; jak se Jiřímu Černému podařilo dostat za tři hodiny třináct pětek a jak balil holky Koťan, největší frajer z Královských Vinohrad?

Titul  formátu 130 x 200 mm je brožovaný, jeho 1. vydání je černobíle. Kniha vychází u příležitosti autorových 85. narozenin, stojí 350 Kč.

Radek Strnad