Na FŽP UJEP startuje nový projekt (Ne)děláme z toho vědu: o klimatu srozumitelně zaměřený na vzdělávání veřejnosti o klimatické změně. „Hlavní myšlenku projektu bych asi shrnul pod pojmem ‚globální zjednodušování‘. Jde o to, že problémy spojené s klimatickou změnou a jejími příčinami jsou velmi komplexní, a i v odborných kruzích není zcela běžná hluboká znalost toho, jak klima a jeho změna fungují,“ uvádí garant nového projektu doc. Josef Trögl.

Je proto logické, že při komunikaci s neodbornou veřejností chce ústecká fakulta životního prostředí problémy zestručnit a zjednodušit, ne však natolik, aby byla vysvětlení zkratkovitá. „Rádi bychom u pořádaných akcí využili své znalosti i zkušenosti pozvaných odborníků k tomu, abychom témata spojená s klimatickou změnou vysvětlovali srozumitelně, ale zároveň přiměřeně komplexně a na základě nejnovějších vědeckých poznatků,“ dodává Trögl.

Zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem Jan Novotný.
Strážníci lidský přístup používají. Uzavření Benešáku bude výzva, tuší Novotný

Proč by se veřejnost měla chtít vzdělávat o klimatu?
Klimatické změny jsou velký globální problém. Je vždy lepší „vědět“ než slepě „věřit“, a pokud „vědět“, tak i „chápat“. Akademici z ústecké fakulty vnímají celoživotní vzdělávání jako zásadní pro zdravý vývoj společnosti.

„Je dost lidí s kladným vztahem k životnímu prostředí ochotných pro jeho ochranu leccos dělat, ale často se setkáváme s tím, že někdy ve slepé důvěře konají až opačně. I pro takové lidi budou naše připravené akce přínosem,“ uzavírá Josef Trögl.

KLIMA JE PŘÍLEŽITOST: BESEDA S PETREM DANIŠEM

12. 3. 2024, 17:00 h, Vědecká knihovna UJEP
Klima je příležitost: Opravdová řešení pro naši budoucnost na Zemi – to je celý název knihy Petra Daniše, ve které, jak sám říká, shrnul nová fakta a fascinující příběhy změn pro každého, komu záleží na osudu světa. Návštěvníci se osobně setkají s autorem knihy, která byla Informačním centrem OSN v Praze a Učenou společností ČR v roce 2023 ohodnocena Čestnou cenou za komunikaci změny klimatu. Kdo přijde, bude si moci o knihu i zasoutěžit.

Soud se zabýval ženou, která kvůli nedbalosti vjela do seniorky, sedící na zastávce Bukov-Rondel.
Dostala smyk na Rondelu, zabila seniorku. Syna to zlomilo, řidička má podmínku

V knize lze poutavou a srozumitelnou formou nalézt shrnuté nejnovější informace o klimatické změně založené na vědeckých datech, které čtenářům pomohou se v tomhle komplexním a složitém problému zorientovat. Především ale představuje realistické návody na to, jak se s klimatickým problémem vypořádat, a to na úrovni společnosti i jednotlivce.V době konání akce bude navíc v univerzitní knihovně probíhat „SWAP – přines, vyměň, odnes“, takže návštěvníci mohou cestu na besedu spojit i s jarním úklidem šatníku a darovat své nepotřebné věci někomu, komu udělají radost. A zároveň tak předejít vzniku zbytečného odpadu.

DEN RECYKLACE NA FŽP UJEP

15. 3. 2024, 8:30–15:30 h, CPTO UJEP (Pasteurova 15)

Slavíme Světový den recyklace! Na příchozí čekají přednášky plné nejnovějších informací z praxe i výzkumu, výstava a bezpočet zábavně vzdělávacích aktivit. Akce je určena primárně pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a středoškoláky, ale na své si přijdou i dospělí.

Přednášky

8:30 h Zpětný odběr a recyklace baterií v praxi

Společnost Ecobat organizuje sběr, proces třídění i následné recyklace všech odpadních baterií – od monočlánků přes baterie z elektrokol, AKU nářadí až po autobaterie a baterie z elektromobilů. Ředitel společnosti Petr Kratochvíl provede exkurzí do světa baterií a jejich recyklace.

Končící ředitel Činoherního studia Ústí nad Labem Jiří Antonín Trnka.
Během covidu jsem si sáhl na dno, přiznává Trnka. Činoherák byla díra po granátu

11:30 h Nové materiály pro lithiové baterie a jejich recyklace

Pro další rozvoj elektromobility je nutné zlepšovat současné technologie baterií (např. vyvíjet nové funkční materiály), klást důraz na znovupoužití a mít nastavený recyklační mechanismus po skončení životnosti baterie. Vývoj těchto materiálů a technologií představí lektoři Jiří Orava a Jiří Štojdl z Fakulty životního prostředí UJEP.

14:30 h Ekonomika v recyklaci – kolik to stojí a jaké jsou za tím peníze?

Všechno něco stojí. Recyklovatelné materiály mají svoji cenu, která klesá a stoupá. Závisí na poptávce a nabídce, na spotřebě, na cenách ropy na globálních trzích, na cenách dopravy a ceně lidské práce. Ukážeme si, proč se zdražují a budou zdražovat odpady, a jaké období nás čeká. Tomáš Lank z Fakulty životního prostředí UJEP nechá nahlédnout do ekonomiky odpadového hospodářství.

Den recyklace bude provázet zábavně vzdělávací doprovodný program od společností EKO-KOM a Recyklohraní, veřejnost se seznámí s činností ústeckého Re-use centra a nahlédne pod povrch lithiových baterií v různých fázích procesu recyklace prostřednictvím výstavy „Lithiové baterie jak je ještě neznáte“.

Aktuální informace o pořádaných akcích najdete na webu www.fzp.ujep.cz/neveda

Jana Kasaničová

Mohlo by vás zajímat: V Neštěmicích opravují most. U kruháče vyroste napojení pro obchodní zónu CPI

Zdroj: Martin Mudroch