Nekorektní komedie o hyperkorektnosti trefně komentuje současná témata, ale je i vzácnou příležitostí zorientovat se v tom, na čem doopravdy záleží. Hlavní postavy ztvárňují Anna Polívková, Alena Doláková, Radka Pavlovčinová a Ondřej Sokol. Pražská premiéra proběhla v pátek 23. května v branickém divadle BRAVO!. Po jarním turné v několika dalších městech ČR se představení na podzim vrátí zpět do Prahy, konkrétně do Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Vše začíná brzy zrána v maskérně televizního studia, kam postupně přicházejí pozvaní i nezvaní hosté. Zapálená environmentalistka z korporátu, upovídaný homosexuál vtipkující o své orientaci, vědec, který rozumí víc rostlinám než současným lidem, moderátorka umně klouzající po povrchu, romský raper a umělá inteligence v podobě svůdné robotky Findy. To je nálož, která odpálí jindy rozespalý ranní pořad a vtáhne nás do spirály událostí, nedorozumění a poznání.

Hosté s sebou přinášejí názory, kolem nichž dnes chodíme raději po špičkách, a společně tak vytvářejí mozaiku dnešní doby. Moderátorka klade otázky, na něž vlastně nechce slyšet odpovědi, protože nevěří v trpělivost ani inteligenci svých diváků. Finda, robotka první třídy, si ale slovo vzít nenechá a pokusí se lidstvo poučit i varovat.

„Tahle komedie je reakcí na situaci ve společnosti, v níž bychom všichni chtěli mít zaručenou rovnost a právo být kým chceme, ale zároveň se bojíme budoucnosti. Mladší generaci děsí, jestli planeta, kterou přebírají, bude vůbec k žití. Starší nerozumí, proč mají mladí tolik depresí a pohlaví, a všichni společně se zatajeným dechem sledujeme nástup umělé inteligence, která je, mírně řečeno, nevyzpytatelná,” přibližuje autor a režisér inscenace Jan Svěrák, jenž v takovéto nepřehledné situaci však nachází humor poskytující potřebný nadhled.

Téma životního prostředí ve hře rezonuje prostřednictvím postavy zapálené environmentalistky a kontrolorky Nikol, kterou ztvárňuje Anna Polívková. Představení se tak dotýká i problematiky greenwashingu. "Když se spojí dobrá vůle, zaslepenost, funkce a pocit důležitosti tak vznikne Nikol Kindl. A protože s ní v mnoha bodech souhlasím, směji se i sama sobě. Já osobně věřím v polemiku a svobodu."

 Spolupráce s Mattoni 1873 a ekomýty

Biograf Jana Svěráka navazuje na předchozí spolupráci s výrobcem minerálních vod Mattoni 1873 a společně se snaží vyvracet zažité mýty o ekologii. "Často se setkáváme s takovým greenwashingem naruby, který je spojený například s představou, že PET

lahve jsou škodlivější než skleněné lahve. Přitom opakovaně recyklované PET lahve mají na životní prostředí mnohem menší dopad než skleněné, což dokládá řada expertních LCA studií," vysvětluje Lutfia Volfová, mluvčí Mattoni 1873. Mattoni proto představuje cirkulární výstavní objekt Cirkleon, který názorně vysvětluje problematiku opakované recyklace nápojových obalů a benefity zálohového systému na PET lahve a plechovky. S představením bude Cirkleon putovat po několika městech ČR.

Divadelní komedii Dobré ráno s Findou můžete vidět v ústeckém Domě kultury ve středu 19. června od 19.00. Lístek přijde na 590 korun. (kk)

Mohlo by vás zajímat: Ráj pro maminky. Narození syna Ústečanku posunulo k otevření kavárny

Na Severní Terase vyrostla nová kavárna i s dětským koutkem | Video: Deník/Jan Pechánek