Čtrnáctý únor je všeobecně známý jako Den svatého Valentýna, od roku 2012 se však v tomto datu navíc slaví i Mezinárodní den darování knih. Knihovna Ústeckého kraje se v letošním roce symbolicky připojila k oběma zmiňovaným svátkům.

U příležitosti Mezinárodního dne darování knih se knihovna rozhodla věnovat vybrané beletristické tituly klientům Domova pro seniory Krásné Březno. „Jedná se o publikace, které byly vyřazeny z fondu knihovny, neboť je máme ve více výtiscích nebo v novějším vydání. Těší mě, že tyto knihy nezůstávají ležet bez povšimnutí někde ve skladech, ale že naopak putují nejpřímější cestou k lidem, kterým mohou přinést radost,“ vysvětluje ředitelka knihovny Jana Linhartová a dodává, že obdobným způsobem byly v rámci Mezinárodního dne darování knih v předchozích letech obdarováni například klienti Domova pro seniory Severní Terasa nebo Domova pro seniory Orlická.

Národní dům v Ústí nad Labem.
VIDEO: Národní dům? Ústecká kulturní ikona potřebuje rekonstrukci za miliony

V rámci oslav Dne svatého Valentýna se pak knihovna rozhodla dát svým čtenářům možnost zažít knižní rande naslepo. Akce v praxi vypadá tak, že knihovníci napříč odděleními a pobočkami celé krajské knihovny vytipovali nejrůznější tituly z beletrie i naučné literatury. Tyto publikace byly následně zabaleny a byla k nim vytvořena stručná charakteristika, jež se svou formou podobá popisům osob na nejrůznějších internetových seznamkách. Čtenář, který se rozhodne rande naslepo vyzkoušet, tak netuší, jakou publikaci si půjčuje, a může jen odhadovat na základě popisu ve stylu: „Jsem dost náročný, budeš mě mít ještě dlouho v paměti a donutím tě k zamyšlení.“

Ústecký muzikant a bavič Miloš Jíra.
FOTO: Ústecký muzikant a bavič Miloš Jíra slaví životní jubileum

Rande naslepo je aktivita, která má čtenáře krajské knihovny pobavit a zároveň jim dát možnost poznat tituly, které by si sami běžně nepůjčili. Přestože je rande naslepo vztaženo především ke zmiňovanému Valentýnu, čtenáři se do této aktivity mohou zapojit i v následujících dnech. Knihy připravené na rande se čtenáři čekají jak v hlavních budovách knihovny, tak i na všech pobočkách.

Jan Černecký, mluvčí Knihovny Ústeckého kraje

Mohlo by vás zajímat: Hudební nářez! Slovenská kapela Horkýže Slíže koncertovala v Ústí

Zdroj: Deník/ Adéla Stejskalová