Ó ano, tak vznikl název populární české zprvu jen dámské kapely. Jen ale bohužel dlouho nevydržel… Hanka a Pavla spolu hrály v obýváku už nějaký čas na kytaru i na krabice místo bicích. Marku s holkama seznámil Tomáš Míka. Sedla za piáno a bušila do něj, co jen mohla. Později se přidala Kateřina Jirčíková, ta se ovšem hudebně severu Čech představila už jako flétnistka na koncertě v Litoměřicích v sestavě kapely Ztracené iluze s lidmi z Jasné páky, s Olinem Nejezchlebou i dalšími. No a na saxofon se později přidala do Plynu i Ústečanka - Severočeška Alice Flesarová…

A tak začaly vznikat dost originální texty i písničky a kapela úspěšně vstoupila na naši hudební scénu. To ovšem bylo už v 80. letech. A to už následovala jízda napříč stoletím. Skupina přitom ale také měnila členy a názvy, po Plynu přišel Dybbuk, dnes už to jsou Zuby Nehty. Parta také procestovala kus světa (Německo, Dánsko, Holandsko, Maďarsko, Slovinsko, USA, Rumunsko…), žívalo si je pestré Česko i jeho klubová scéna, bavila prestižní české festivaly (Trutnov, Mikulov, Colours of Ostrava, Litoměřický kořen…)…

Za ten čas dodnes nahrála šest alb, vytvořila hudbu k několika divadelním představením (Bajaja v divadle Minor, Aiša a Nádherná cesta nocí v německém Ravensburgu, O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku v Pidivadle), natočila šest klipů (v režii Václava Kučery i Petra Slabého), vydala knihu textů ve spřízněném nakladatelství Maťa (2013) a stále dál aktivně působí v doma i v zahraničí.

K jejich perlám i jistotám koncertů dál patří písničky Vodopády, Utíkej, Bílí ptáci, Malá sráči v nás, Poletíme, Ale čert to vem, Všechny cesty, Paní 1 až 4, Mouchy nebo třeba Punkva.

Před čtyřmi lety i letos v pátek 13. ledna opět v Žábě vysmátý před Zuby Nehty hrála předkapela, zábavné severočeské duo Mladé perspektivní ryby.

Lístky má v předprodeji čajovna U vysmátý žáby, Café Maryša (Velká Hradební 49, Vědecká knihovna) i web vstupenky usti.cz/cs/akce/1927-zuby-nehty. Tak šup pro lístky, ať si to spolu užijeme. Vstupenky na koncert U vysmátý žáby stojí 350 korun.

Radek Strnad