Kolem roku 1957 bylo ve Všebořicích dětí jako smetí, do školy u kostela sv. Mikuláše docházely i z okolních vesnic. Dnes už některé z nich na mapě nenajdete. Na malého ředitele často vzpomínám. Nebyl to jenom učitel, staral se o kulturní vyžití těch, kteří v Hornických domech bydleli. Miloval fotbal, proto se angažoval při zakládání klubu Babík Všebořice. Radil ochotníkům, v malé místnosti za hospodou promítal pohádky dětem, taktně urovnával hospodské spory.

Školáci ze ZŠ SNP při záchraně konikleců. Foto: Monika Jurková
Školáci ze ZŠ SNP se skauty zachraňují koniklec na Střížovickém vrchu

Tenkrát to ve škole vypadalo trochu jinak, než dnes. Malá černá tabule, bílé plechové umyvadlo s vodou, kde plavala uplakaná houba, kamna na uhlí, těžké dřevěné lavice s kalamářem, červený piják plný modrých kaněk, násadkové pero a nebezpečná Žákovská knížka. Auto nikdo neměl, chodilo se hlavně pěšky.

Černobílá fotka je z druhé třídy, tuším rok 1958. Obličeje poznávám, moc se všem omlouvám, ale některá jména jsem už zapomněl. Nedávno jsem byl v Zubrnicích a navštívil jsem ukázkovou školu plnou vzpomínek, dnešní školák by nechápavě kroutil hlavou. To už není pravda! Čas se zastavit nedá, jsem rád, že digitální technika pomáhá pří výuce, počítač je samozřejmostí a umělá inteligence hledá své legální uplatnění.

Sakury v Neštěmicích.
FOTO: To je krása, tisíce květů zdobí Neštěmice. O víkendu bude na tričko

Nevím, jak bude vypadat naše školství za padesát let, ale poctivý učitel byl a snad i bude, sportovní terminologií řečeno, pilířem obrany. Takovým borcem byl i František Plička st., smekám před jeho trpělivostí a taktem. Tento článek patří všem, co školu milují.

Miroslav Vlach

Garáže v Marxově ulici v Nových Předlicích, kde stále žije několik obyvatel. V úterý tam proběhla další kontrola úředníků z magistrátu.
Skládka na skládce. Likvidaci garáží v Předlicích brzdí lidé, kteří v nich bydlí