Z knihy Petra Špačka „Tak to bylo na Ústecku“ jsem si vybral ty s hradem a porovnal je s realitou roku 2021. Potom jsem si na chvilku sedl k počítači a pátral v dávné historii.

Každý školák ví, že hrad Střekov nechal postavit král Jan Lucemburský kolem roku 1319. Válečníků a dočasných vlastníků se tam vystřídalo dost, nejdéle hrad patřil rodu Lobkoviců (1563 - 1945, 1992 - ?). Výhled na romantickou řeku z ptačí perspektivy zaujal spoustu umělců (Goethe, Wagner, Mácha), turisty možná překvapí pohlednice z vinobraní. Kdysi byl zelený svah směřující k řece plný hroznů, dnes tam najdete koníky všech barev a velikostí. V roce 1830 dostala svou šanci nová restaurace, později po starých schodech k bráně scházeli významní hosté i svatebčané. 

Hrad je už delší dobu uzavřený, koronavirus si prostě nevybírá. Parkoviště je prázdné, opěrnou zeď u vchodu čistí zaprášený muž. V letech 1468 - 1470 byl prý správcem hradu Jan Vlach z Kladna, což mě opravdu překvapilo. To jsem nevěděl! Moc se těším na divadlo pod otevřeným nebem, ukázky šikovných šermířů, úsměvy dětí s tureckým medem v ruce. Hrad Střekov je dnes smutný, opuštěný! Určitě si zaslouží více pozornosti nás všech, je to přeci pamětník. 

Miroslav Vlach