Tenkrát byly stromy menší, Labe plné ryb a před domem čp. 2 stál pomník cestovatele Franze Josefa Herrmanna (1817 - 1862). V roce 1891 jej nechal podstavit ústecký spolek učitelů. V roce 1945 byl odstraněn.

U svádovského přívozu stál Weidmanův hostinec (1930), nad železniční tratí svítila do okolí nová fasáda opravené školy, budova pod lesem skutečně vypadala jako zámek, kostel sv. Jakuba Většího byl chloubou okolí. Všichni chodili na pivo do hospody U koruny ( 1925), pod Svádovem stával lodní mlýn. Při regulaci Labe v roce 1870 musel být jako překážka v plavební dráze odstraněn. První písemná zmínka o Svádově pochází z roku 1178, někde se dokonce uvádí, že tam stával strážní hrad. 

V současné době prochází kolem Labe nová cyklostezka, přívoz je stále funkční. Pohled z kopců dokladuje, že domů a domečků je podstatně víc. Škola má novou fasádu, zámek nového majitele, kostel čistou střechu. Škoda, že vrchní brána je značně poškozená, ta druhá s erbem je nádherná.

Umělecký dojem kazí jenom vysoká tráva kolem historické stavby. Až se zase otevřou hospody, bude procházka delší a vyprávění starousedlíků veselejší. 

Miroslav Vlach