Na deskách byl nápis Obrázky z dějin města Ústí nad Labem. Přeházel jsem skoro celou knihovnu, nakonec jsem hledanou tiskovinu našel v jiném pokoji mezi pohádkami. Při pohledu na černobílé fotky napadne snad každého titulek „Bylo, nebylo.“

Na Václavské náměstí ke kostelu jezdila tramvaj (1915). Víte, že trmické „Trhy makových mušlí,“ byly známé nejen v Ústí, ale třeba i v Mostě a Teplicích? Nikdy jsem tu dobrotu neochutnal, ale pamětníci recept jistě znají. Na řece Bílině se každou neděli plavily dámy ve svátečních róbách (1910), hospoda U Jitřenky byla plná svalnatých chlapů, kteří se za své mozoly nestyděli (1910). Most přes řeku Bílinu unesl nejen koňské povozy s nákladem, ale i plnou tramvaj dětí (1915). Měšťanská škola vévodila prázdné ulici (1929), nový zámek se pyšnil upravenou zahradou (1920).

Ani ve snu by tenkrát nikoho nenapadlo, že tam jednou povede dálnice a kousek dál budou trčet k nebi vysokánské komíny. Dnes vévodí městu Trmice nákupní centrum, fotbalisté běhají po skvělém pažitu a chlubí se novými kabinami. V zámku se pořádají koncerty klasické hudby, vystupoval tam Jaroslav Svěcený, Jiří Stivín, Lubomír Brabec, Pavel Šporcl i Václav Hudeček. Kostel Nanebevzetí Panny Marie změnil majitele, koronavirus zavřel hospody. Od 1. května letošního roku jezdí z Ústí nad Labem na Miladu zdarma nová autobusová linka, amatérští běžci se opět těší na svou Desítku za Přemyslem Oráčem, digitální technika nahradila černobílý film. Hodně se toho změnilo. Starou tramvaj už tam nepotkáte, ale stále je co zlepšovat.

Miroslav Vlach