Už názvy na fasádách kolem roku 1930 vypovídaly o místě snad všechno. Labská hvězda, Domov turistů, U Ostrého, Hostinec U vodopádu, Domov veteránů, U vinohradu, U císařské vyhlídky, Moravská jizba, Střelecký dům, U dobrého pramene, U pěti oblouků, Na zastávce  atd. Samozřejmě se tam najdou výjimky, které nemají logiku.

Na Střekově byla hospoda Neapol, ve Všebořicích U pštrosa, na Bukově U Říšského orla, v Ústí U města Lipska. Hodně jich už na mapě nenajdete. Někde zasáhla matka příroda (povodně, oheň ), americká bomba na konci války, těžba uhlí, přestavba města, nebo ambiciózní projekt. Nevím, jestli se dá vůbec spočítat , kolik tu bylo hospod a hospůdek. Každá měla svůj příběh, své kouzlo, štamgasty. Chodilo se se džbánkem k obědu, černé bylo na prsa, řezané pro radost. Když si několikrát prolistujete tu obrázkovou knížku, kde archivář Vladimír Kaiser zanechal svou nesmazatelnou stopu, zjistíte, jak důležitá byla tenkrát pohlednice.         

Koronavirus vyhnal hosty z hospod a restaurací, nikdo neví, kolik pivních "stánků" zmizí v propadlišti dějin v letošním roce. V pondělí 17. května se prý otevřou zahrádky u restaurací. Tak zajděte na jednoho zrzka. Nové místo na slunci si před krizí vydobyla Kocadna ve Všebořicích, každý zná stylovou hospodu Na Rychtě u šikmého kostela, nový kabát dostala Budvarka za divadlem, dnes Tyršovka. Pohádkový interiér má Habrovická bašta, plno bylo vždycky V Pivovarské, dnes Šenkovně. Jsou tu malé i velké pivovary, zlatavý mok dostanete v plechovce, v plastu i ve skle.

Před několika roky do Ústí zavítala exotika. České pivo si můžete objednat v indické, vietnamské, irské, čínské, španělské, italské nebo mexické restauraci. Nejsem pivař, ale rád si zase zazpívám se sklenicí v ruce, "kde se pivo vaří, tam se dobře daří." Třeba ten povedený slogan nadobro přepere ten záhadný covid - 19.

Miroslav Vlach