Jako filmového, televizního i divadelního herce ho znají miliony diváků, jako zábavného písničkáře však asi jen příznivci českého folku. Schmitzer si získal velkou popularitu svými koncerty, recitály s dvanáctistrunnou kytarou. Recitál Jiřího Schmitzera je souborem autorských písní a průvodního slova. Jedná se tedy o hudební vystoupení, které je doplněno o pokus vysvětlit zdroj inspirace, popřípadě nastínit situace, za kterých písně vznikaly. Představení tak tvoří celek, který není režírovaný a ukazuje Jiřího Schmitzera v jiném světle než jak je znám z filmových rolí.  

Sám o své hudbě mluví jako o acoustic-punku, ale je to s mírnou nadsázkou, protože díky své nezařaditelnosti na jeho koncerty chodí jak rockeři, tak milovníci folku či divadelní a filmoví příznivci. Vydal čtyři alba: Recitál, Šílenec, Bouda a Sbírka kiksů. Složil také hudbu pro divadelní představení, především pro domovskou scénu Ypsilonky, ale i pro Národní divadlo nebo ústecké Činoherní studio. Jeho hudba zazněla i v několika filmech. Výbor ze svých textů vydal knižně pod názvem Kanimůra ze Šardonu.

Syn legendárního herce Jiřího Sováka roku 1974 absolvoval pražskou DAMU , poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Pamětníci si ho mohou pamatovat například z legendárního představení inscenace Páralovy Profesionální ženy. Od roku 1985 byl členem divadla Ypsilon. Hrál v mnoha kultovních českých filmech. Za hlavní role ve filmech Bumerang, Kráska v nesnázích, Jako nikdy a Staříci získal cenu Český Lev.

Vstupenky jsou k zakoupení v obvyklých ústeckých předprodejích – tedy v Informačním středisku města, na recepci Domu kultury a také na www.vstupenkyusti.cz. Zbylé vstupenky bude možno zakoupit i 30 minut před koncertem v Národním domě v Ústí nad Labem.

Josef Vejlupek – Interporta, z.s.