Nedaleké Tiské stěny dělají lokalitu všeobecně známou a turistický ruch tu v létě dělá své. Kultura v Libouchci si hledá své místo na slunci a jednou z variant jsou divadelní představení, realizovaná v prostorách herny místní základní školy. Prostor je plně vytížen po dobu celého dne, přesto však bylo karlovarskému Divadlu Dětí umožněno postavit zde scénu pro pohádku O Balynce, dobrém štěněti již v odpoledních hodinách v úterý 13.2. Druhý den se zde od 8.30 a od 10.00 hodin následně odehrála dvě představení environmentálně orientovaných pohádek.

Metodické oddělení zaslalo pedagogům z Libouchce metodické materiály pro přípravu dětí v předstihu a příprava se projevila na průběhu obou dopoledních představení. Po poledni se soubor vydal pod horu Ranou do Postoloprt, aby ve zdejším vyhlášeném divadle začal se stavbou scény na další dvě, čtvrteční již představení.

V roce 2024 se bude konat více jak 150 divadelně animačních aktivit po celé České republice. Budou to představení ekopohádek O Balynce, dobrém štěněti, O vodníku Pačískovi, O prasátku Arturovi a další, které mají ve svém druhém plánu podněty a informace o správném způsobu třídění odpadu.

Pohádky budou odehrány v divadlech, kulturních zařízeních, ale také na hradech a zámcích a při příležitostech realizace různých open air kulturních a sportovních aktivit, na kterých se dá očekávat účast velkého množství dětí. Divadelní představení jsou připravována v sofistikovaném oblouku příprava-realizace-evaluace-praxe, díky němuž se dostanou informace o správném třídění skrze děti také do českých domácností. Česká republika patří mezi evropskou špičku ve třídění odpadu, přesto ještě přibližně 3O % populace může svůj postoj ke třídění výrazně zlepšit.

Kristýna Sklenářová

Mohlo by vás zajímat: Jak se dobře vyspat? Poradí cestovatel a dobrodruh z Ústí Mart Eslem

Mart Eslem o cestě za dobrým spánkem a boji proti únavě. | Video: Janni Vorlíček