Na pomník, který jsem se rozhodla opravit, koukám z okna a jeho osud i poselství mi nebyly lhostejné. Už zhruba před deseti lety jsem přes obecní úřad v Malečově zkoušela zařídit opravu, ale s dotací to nedopadlo. Vzala jsem proto věc do vlastních rukou.

Oslovila jsem pana Petra, který je velký srdcař s nadšením pro tyto sakrální stavby. Slovo dalo slovo a začali jsme. Pan Petr začal jednat s úřady a zařídil různá povolení, já začala shánět peníze od sponzorů. Zjara jsme s rodinou a přáteli začali pracovat na odstranění pařezu a dalších terénních pracích. Zorganizovala jsem brigádu na stavbu opěrné zdi. Měla velký úspěch, sešlo se nás asi 16, u toho byl kopec srandy. Nechybělo mnou udělané občerstvení.

Kameník Josef Sotona z Velkého Chvojna získal druhé místo v soutěži Živnostník roku 2023 za práci, kterou odvádí při renovaci památek v Ústeckém kraji i jinde v republice.
Kameník z Velkého Chvojna opravuje památky. Získal za to prestižní ocenění

Mezitím pracoval kameník na položení schodů, opravě hlavního pomníku a vyzlacení písma. Když bylo skoro hotovo, vykopala se díra na strom, který zakoupila obec. Poté se vyrovnal terén, navozila se prosetá hlína – to bylo mnoho koleček – a zasela tráva. Denně se zalévalo, ale počasí nám nepřálo. Tak se zase koupila hlína a zasela nová tráva.

Soused udělal nový plot, upevnily se lucerny, ořezaly se nadbytečné větve a mohlo se plánovat slavnostní otevření. Poklidili jsme okolí, nakoupilo se, napeklo, uvařilo a 24. září ve 14 hodin byl pomník slavnostně odhalen.

Na tomto místě by mělo vyrůst obchodní centrum, které problémy Střekova zčásti vyřeší. Zatím tu jen lidé venčí psy.
Peníze chtějí, ale nic se nezlepšuje, zlobí se Střekované kvůli parkovacím zónám

Tím však moje práce nekonči, tráva se musí dále zalévat a okolí udržovat. Ale je to naše dědictví. Ti lidé tady dříve bydleli a my bydlíme po nich, má smysl si je připomínat. I jsme zjistili, ve kterých staveních byli doma a třeba i ostatní obyvatelé Rýdeče k jejich osudům i pomníku budou nyní přistupovat jinak.

Iveta Bukovská Pilníková

Nepřehlédněte: Rapeři pomohou streamem Tomášovi, který kvůli neštovicím přišel o nohy

Zdroj: Tomáš Hart