Celoroční soutěž Hádej, kdo jsem? poté spočívá v odhalování známých osobností Ústeckého kraje podle postupně zveřejňovaných indicií.

Tématem literární soutěže, která probíhá do konce února, jsou bájné bytosti a strašidla Ústeckého kraje. Úkolem soutěžících je napsat krátkou povídku, ve které se některá z fantaskních postav objeví. Povídka by měla obsahovat i popis a původ této bytosti, může být také doplněna i ilustrací. Nejlepší povídky poté vyjdou v publikaci Bájná knihovna, kterou knihovna připravuje k vydání v říjnu 2023.

Ostatní povedená díla mohou být publikována na internetovém blogu Severočeské vědecké knihovny. Termín elektronického odevzdání prací je 28. února.

Druhá aktuální soutěž Hádej, kdo jsem?, kterou připravilo oddělení studoven, bude probíhat po celý letošní rok. Každý měsíc knihovna zveřejní ve svých budovách i na webu postupně čtyři indicie vedoucí k rozluštění známé regionální osobnosti. Osobnosti je možné hádat i zpětně, starší nápovědy budou po celou dobu soutěže k dispozici u výpůjčních pultů a na webu.

Prvním vodítkem k lednové osobnosti je informace, že se jedná o legendu sportu na ledě. Na začátku příštího roku dojde k odtajnění všech hádaných osobností a především ke slosování správných odpovědí a odměnění vítězů. Odpovídat mohou soutěžící jednotlivě po každém měsíci nebo souhrnně za celý rok. Každá správná odpověď zvyšuje počet zařazení do losování o ceny.

Do soutěže je možné se zapojit osobně u výpůjčních pultů jednotlivých oddělení nebo online přes odpovědní formulář na stránkách knihovny. Veškeré informace k oběma soutěžím jsou k dispozici na knihovním webu.

Jiří Poživil - oddělení komunikace SVKUL