Divotvorný hrnec byl prvním opravdovým americkým muzikálem v Evropě i u nás, kde je na jeviště v roce 1948 ve svém divadle a ve svém geniálně vtipném překladu uvedli Jiří Voskovec a Jan Werich. Příběh o lásce, ale také aroganci a bezohlednosti, je plný pohádkového tajemství - vystupuje v něm několik nadpřirozených postav (dokonce i jeden předmět, který by si leckdo jistě přál vlastnit – hrnec, který každému splní tři přání) a dějí se v něm věci vskutku nevídané.

„Když jsme před krátkým časem začali pracovat na Werichově Divotvorném hrnci, málokdo z náš tušil, že během zkoušení se satira Osvobozeného divadla může změnit vlivem okolností v nemístné vtipkování o lidském neštěstí. Že se v dnešní době opět dostanou ke slovu pološílení diktátoři, či takzvaní lidé, kteří jsou schopni pod nejrůznějšími záminkami vykonávat prakticky jakýkoliv druh zla. Proto milí diváci, pojďme se zbavit na chvíli obav z budoucnosti a zkusme se pobavit chytrým humorem našich dvou klasiků. Pojďme se potěšit zpěvem a půvabem našich krásných českých děvčat a hezkými vtipnými texty věčných písniček, komediantstvím našich herců a tanečníků či krásnými kostýmy a scénou našich výtvarníků. Přestaňme se bát a budeme si navzájem držet palce,“ říká režisér Libor Žídek.

Pozor, na Miladě se bude střílet. Myslivci vyrukují na přemnožená divoká prasata.
Pozor, na Miladě se bude střílet. Myslivci vyrukují na přemnožená divoká prasata

Inscenační tým: režie - Libor Žídek, scéna - Václav Vohlídal, kostýmy - Josef Jelínek, choreografie - Vladimír Gončarov, asistent režie - Tomáš Ch. Brázda, sbormistr - Jan Snítil.

Obsazení: Vodník Čochtan - T. Ch. Brázda, Káča – E. Hartová / M. Sommerová, Josef Novák – P. Matuszek, Senátor Randall – M. Nechyba, Buzz Collins – R. Krejčí, Woody Rychtarik - J. Kovacs, Bellinda – J. Baxová. Dále účinkují balet, sbor a orchestr Severo českého divadla. Dirigent a hudební nastudování Milan Kaňák / Martin Peschík.

Poslední uvedení v Severočeském divadle bylo v roce 2009. 

PREMIÉRA: 10. listopadu 2023 v 19.00 hodin.
REPRÍZY: 12. listopadu 2023 v 17.00 hodin a 15. listopadu 2023 v 19.00 hodin, dále 5. prosince v 19.00 hodin.

Muzikál DIVOTVORNÝ HRNEC je uváděn po dohodě s Concord Theatricals Ltd. jménem Tams-Witmark LLC.

Mohlo by vás zajímat: MHD v Ústí. Lidé nástup předními dveřmi povětšinou vítají

Zdroj: Janni Vorlíček