"Víte, doba už je taková, všichni se za něčím honíme a ujíždí nám vlak. Hledáme osobnosti, vzdělance, kteří by zachránili tento svět. V téhle škole učím tělocvik, sport považuji za celoživotní filosofii, lék na přetížený mozek. Dočasně do tělocvičny nemůžeme, ale o sportu se dá přeci nahlas přemýšlet a psát. Krásné zážitky, medailové vzpomínky, jména hrdinů se nezapomínají. Musím poděkovat všem rodičům i prarodičům, kteří se zapojili do projektu, některé příběhy mne překvapily, mnohé potěšily, ty nejlepší jsem četl několikrát. Podle hlavního představitele slohové práce jsem hned poznal, kdo pomáhal," řekl ústecký učitel David Cihlář. Mezi zpracovanými příběhy byly i některé hodně silné.

Bruno Londa se narodil  5. ledna 2021 ve 23.54 hodin v ústecké porodnici rodičům Lucii a Milanovi Londa. Vážil 3,35 kg a měřil 50 cm.
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Ústecku

"Dědečkové a babičky vzpomínali na Emila Zátopka, Věru Čáslavskou, spartakiádu. U tatínků vyhrálo Nagano, Jaromír Jágr, Honza Železný. Ti nejmladší obdivovali Ester Ledeckou a Gabrielu Koukalovou. Nejpilnější třídou byla 8.A. V záplavě vzpomínek bylo i několik zvláštních příběhů. Ten nejsilnější byl od Jakuba Koláře (8.B). Začínající brankář místního fotbalového klubu s obdivem popisoval setkání s trenérem a úžasným člověkem Radimem Novákem, který chytal také za ústeckou Armu a v loňském roce podlehl zákeřné nemoci. Radima jsem znal osobně, každou větu toho kluka bych osobně podepsal. Natálka Malíková (8.B) přidala příběh, který ji vyprávěla maminka. Před několika lety byla na hokejovém zápase, vedle ní seděl sympatický mladý muž a fandil stejnému mužstvu. Jejich tým sice tenkrát prohrál, ale láska zvítězila. Toho neznámého sportovního fanouška si maminka později vzala za manžela.  Krásných příběhů bylo mnohem víc, ale to by bylo na knihu," dodal Cihlář. 

Zimní výlet po trase Ústí - Nakléřov - Petrovice - Ústí.
Zimní pohádka: Běžkařský výlet po Ústecku a závody na bobech

Písemná nadílka potvrdila fakt, že tahle malá zem uprostřed Evropy měla a stále má výrazné sportovní osobnosti, lidské vzory a talenty. Oslovil jsem přes své kamarády několik současných hvězd a požádal je o krátký pozdrav školákům. Postačí zdvižený palec, pár slov, fotka. Nevím, jak to všechno dopadne, ale já našim borcům věřím. Tihle školáci jsou přeci úžasní a pozitivní příklady potřebujeme všichni.   

 
Kdo je David Cihlář?
Profesor UJEP, učitel tělocviku v ZŠ Pod Vodojemem, bývalý triatlonista, sportovní masér, moderátor ústeckých amatérských běhů

Miroslav Vlach, Ústí nad Labem