A dnes? Dnes je ze Skřivánku opomíjený přívěsek centrálního obvodu, o který se nikdo nestará. Co si neudělají sami obyvatelé, to není. Nepořádek kolem popelnic kvůli přeplněným kontejnerům nebo neúnavným hrabáčům? Ukliďte si, když se vám to nelíbí! Že po Lidickém náměstí a Míráku chodí úklidové čety celý den (ne, že by to bylo vidět)? K vám úklid taky pošleme, dokonce až 2x ročně! Co na tom, že uklízecí party pojímají svojí šichtu jako příjemnou zdravotní procházku a na jejich práci nikdo nedohlíží, takže výsledek jejich snažení se rovná nule? Proběhl úklid? Proběhl!

Samoobsluha Panorama, dnes Norma, kam bylo možné poslat si i malé dítě pro pár rohlíků, je dnes rájem feťáků, ožralů a bezdomovců, kteří zde celý den dělají nepředstavitelný bordel. Díky nim je sem nepříjemné chodit i za bílého dne. „Tohle bylo přeci vyřešeno dávno! Je tu kamera!!“ Ne, kamera opravdu neřeší nic. Těmto stále stejným individuím je nějaká kamera a zákaz popíjení alkoholu ukradené. Pokud na ně ze zoufalství zavoláme městskou policii, operátorka je již otrávená a znuděně opakuje „to je zas to SNP? Hmm“. Hlídka dorazí, s místními obejdy se pozdraví a zase valí dál, tam kde je potřeba víc – v centru!

Rozbité chodníky. Mnohá místa se již ani nedají obejít. Požadavek na opravu nejhorších míst jsme vznesli mnohokrát. A výsledek? „Ano, opravíme, až budou peníze“. Od posledního požadavku uběhlo ¾ roku.

Přeplněné popelnice. Co na tom, že na mnoha místech je počet kontejnerů naprosto nedostačující. Sváží se 2x týdně a hotovo. Milí naši úředníci, které si my, občané, platíme. Proč nezvednete zadky a nejdete se podívat, která místa je potřeba nechat svážet častěji a kde se naopak sváží až zbytečně často? Proč se nebudují popelnicová stání a jenom se přidávají nové a nové kontejnery, které pak zavazí na chodníku a kolem kterých se nedá projít?

Zeleň. Seká se každý rok ve stejnou dobu. Co na tom, že tráva neroste podle tabulek, ale podle počasí a sekání by bylo potřeba naplánovat podle aktuálního vývoje? Zbytečně namáhavé! Posekáme prostě na přelomu dubna a května (co na tom, že už je všude trávy po kolena), pak během vrcholícího léta, kdy naopak tráva poslední roky skoro neroste kvůli katastrofálnímu vedru. A přesto na zbídačené trávníky a louky pošleme sekáče, ať se jim práší od kol! Proč nikoho nenapadne sekat během suchého léta jen minimálně – podél cest a ostatní zeleň nechat, aby nám alespoň trochu ochladilo tu naší betonovou výheň? Krom aleje v ulici Elišky Krásnohorské – zkontroloval někdo někdy i jiné stromy? Zmíním třeba stromořadí topolů podél Sociální péče, většina stromů zcela suchých – na co čekáme? Až některý spadne na projíždějící auto?

Úklid. Jistě, hlavní tahy a chodníky podél nich uklidíme. Ale jednosměrky a slepé ulice, kam přijdou prakticky jen místní? Zbytečně vyhozené peníze.

Městská policie. Tu tady prakticky nepotkáte. Nezkontroluje neukázněné pejskaře, nevykáže problémové osoby, které si z našich kontejnerů dělají nákupní centra, nedohlíží v noci na závodníky, kteří se s oblibou prohánějí ulicí Bělehradská a navazující Sociální péčí. Nestane se, že by se jim podařilo narazit na feťáky, kteří pravidelně znečišťují uličku vedoucí podél 14. ZŠ a kde byly nejednou nalezeny použité injekční stříkačky. Snad nikdy si neprošli v noci ani ve dne pěší zónu podél Sociální péče, kde se pod lavičkami objevují nové a nové plechovky od piva a lahve od vína i tvrdého alkoholu.

Barbora Pospíšilová