Aby byl návrat v čase autentičtější, tak přikládáme část úvodu z obrazové publikace s názvem Ústí nad Labem, která vyšla v roce 1976 pod hlavičkou Press Foto Praha. Jen připomínáme, že jde o první díl procházky po krajském městě z let minulých, pokračování přineseme v blízké době.

…Tempo rozvoje výstavby se zvyšuje na konci padesátých let a kromě bytových objektů rostou i budovy k účelům administrativním a kulturním. Připomeňme si budovou KNV, Krajské správy ministerstva vnitra, Dům justice, Odborový dům kultury pracujících, letní kino, sportovní areál chemičky, interhotel Bohemia či obchodní dům Labe…

Noční požár v bývalém hotelu Máj v Ústí.
FOTO: Noční požár v bývalém hotelu Máj v Ústí, jeden člověk se nadýchal kouře

Město žije a prudce roste. Připravuje přestavbu centra, připravuje výstavbu Bukova, nových sídlišť. Lodi na vodní tepně zdraví houkáním prosvětlující se panorama krajského střediska kultury – hraje zde Státní divadlo Zdeňka Nejedlého se třemi soubory, operou, baletem a činoherním studiem, je zde velká výstavní a hudební síň Bedřicha Smetany s bohatou činností a vychází zde Průboj.

Martin Rehárik z Židovic i filantrop Martin Hausenblas byli jedním z kritiků plánů, kteří živě diskutovali s ministrem dopravy Martinem Kupkou.
VIDEO: Tím územím projít musíme, řekl ministr k schvalování tras VRTky v kraji

V ulicích Ústí nad Labem potkáváme množství mladých tváří. Na vysoké škole studují budoucí učitelé a ve více než desítkách učilišť roste budoucí dělnická třída.

Svou procházku dějinami i městem uzavřeme u vily na Skřivánku u desky osvoboditele města. Večer je odtud překrásný rozhled. Noční město září tisíci světly, stříbrně svítí stuha Labe a od kopců se temně odráží Střekov.

Focení je velké hobby Martina Vodňanského z Ústí nad Labem.
VIDEO: Kostel v louži i Klaus na Míráku. Snímky ústeckého fotografa lidi baví