Tato kniha, která obsahuje 28 zajímavých tipů na výlety po Ústeckém kraji, slouží jako turistický průvodce, zároveň je však i cestovatelským deníkem, na jehož stránky lze zaznamenávat zážitky z cest, vlepovat fotografie nebo kreslit obrázky. Finální podobu tak publikace získává až v rukou čtenářů, kteří ji zaplní svými  příběhy. O knihu, kterou lze v současné době za cenu 169 Kč zakoupit u registračních pultů jak v obou hlavních budovách knihovny, tak i na všech jejích pobočkách, je mezi čtenáři takový zájem, že knihovna musela během jednoho měsíce vydat druhé vydání.

Protože se turistický průvodce vydaný krajskou knihovnou těší takovéto oblibě a zároveň je v Ústeckém kraji mnoho dalších krásných míst, která se do knihy nedostala, rozhodla se knihovna začít připravovat druhý díl.

Na rozdíl od prvního dílu, jenž obsahoval tipy na výlety od knihovníků, by pokračování mělo být tvořeno příspěvky čtenářů. Spoluautorem se tak může stát každý registrovaný čtenář Severočeské vědecké knihovny s platnou registrací, stačí se zapojit do soutěže, kterou knihovna za účelem získání podkladů pro novou publikaci vyhlásila.

„Zapojení do soutěže je velice jednoduché, čtenář si vybere některé z míst, které rád navštěvuje, napíše pár vět o tom, proč by návštěvu tohoto místa doporučil dalším lidem, a tento krátký text nám spolu s fotografiemi daného místa zašle na e-mailovou adresu lukesova@svkul.cz,“ shrnuje pravidla soutěže ředitelka knihovny Jana Linhartová.

Do soutěže je možné se zapojit do konce října letošního roku, knihu Zírej na ten kraj 2: Toulky se čtenáři Ústeckým krajem pak knihovna plánuje vydat v březnu roku 2022.

Jan Černecký - oddělení komunikace SVKUL