„Předchozí stav sportoviště již vzhledem ke svému stáří nevyhovoval současným standardům. Plocha pro míčové hry byla asfaltová a vybavení zastaralé. Nebyl zcela ani využit potenciál přilehlých ploch, které se nyní staly součástí hřiště. Proto padlo rozhodnutí o jeho obnově. Kromě Nadace ČEZ na její realizaci podílely městský obvod Střekov a pochopitelně i magistrát. Celková částka na kompletní revitalizaci sportoviště se vyšplhala nad čtyři miliony korun. Naším cílem totiž je, aby se zvýšila atraktivita hřiště a tím i jeho návštěvnost dětí a mládeže a jejich zapojení do sportovních her ve volném čase. Jeho okolí lze navíc využít pro další venkovní herní aktivity,“ říká primátor Petr Nedvědický.

Na Lidické náměstí dorazila ozdoba Vánoc.
VIDEO: Stojí! Na Lidické náměstí dorazila ozdoba Vánoc, osmimetrový smrk

Konkrétně za příspěvek od Nadace ČEZ se upravila samotná hrací plocha o velikosti basketbalového hřiště a obvodového běžeckého oválu. Revitalizace zahrnovala  zemní práce v podobě odstranění poškozených částí asfaltu a jeho vyrovnání, pokládku vyrovnávací a následně i finální gumoasfaltové vrstvy. Dále přípravu na záchytný systém hřiště, tedy betonové patky pro uchycení sloupů či oplocení  a také vyrovnání terénních nerovností, likvidace suti a zeminy.

 „Hřiště Želva se nachází v centrální části panelového sídliště Kamenný vrch, které bylo vybudováno v 70-80. letech minulého století, jako součást základní občanské vybavenosti.  Samotná sportovní plocha tvoři zhruba dvě pětiny celého komplexu. Ve zbylé části jsou umístěny dětské herní prvky, konkrétně houpačky, kolotoč, prolézací hrad a další. Dále se zde nachází solitérní prvek Želva, který se stal názvem pro celé hřiště, s pískovým okolím a také lavičky a stůl pro doprovázející rodiče. Celý areál je k dispozici veřejnosti, hlavně dětem a mládeži, k dispozici po celý den. Mohou ho ovšem využívat i ostatní věkové kategorie v rámci svého volného času. Součástí rekonstrukce proto je i pořízení nového mobiliáře pro další sportovní vyžití či relaxaci,“ doplňuje za provozovatele hřiště Pavel Peterka, starosta Městského obvodu ÚL – Střekov.

O novém řediteli Domova pro seniory Dobětice je rozhodnuto. Stane se jím někdejší starosta Krupky a náměstek hejtmana Zdeněk Matouš.
O seniory na Doběticích se bude starat bývalý starosta Krupky

Nadace ČEZ pomáhá financovat výstavbu a rekonstrukce venkovních hřišť od roku 2003, nejdříve se jednalo o Duhové hřiště, ale již o pár let později byl tento grant přejmenován na Oranžové hřiště. Do konce loňského roku přitom nadace napříč celou republikou podpořila vznik 673 dětských a sportovních Oranžových hřišť, další k nim pochopitelně přibývají i letos. Grantové řízení Oranžové hřiště je zaměřeno na podporu výstavby a kompletní rekonstrukce dětských, sportovních a víceúčelových či jiných hřišť. Podmínkou je veřejná přístupnost hřiště s výjimkou hřišť u mateřských škol a zdravotních a sociálních zařízení. Žádosti o grant se přijímá celoročně, maximální výše nadačního příspěvku jsou dva miliony korun.

 „Oranžová hřiště mají mnoho podob. Nejčastěji vznikají dětská, sportovní a multifukční hřiště v blízkosti mateřských a základních škol. Každé je trochu jiné, šité na míru pro ty, kdo na nich aktivně tráví čas. Výjimkou nejsou hřiště dopravní. Stále častěji vznikají také plochy s posilovacími prvky pro mládež, dospělé a seniory a workoutová hřiště. Velmi přitom kvitujeme, že všechny dosud podpořené projekty důsledně zohledňovaly nejnovější poznatky v oblasti bezpečné hry, podpory dětské kreativity, rozvoje motoriky a udržování zdravého životního stylu v jakémkoli věku,“ uzavírá Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

 Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

Mohlo by vás zajímat: Bělehradskou ulici v Ústí otevřeme pro auta ještě v listopadu, slibuje ČEZ

Zdroj: Janni Vorlíček