Celý projekt nese název „Století čtvrti Klíše 1899–1999“. Jedná se o dvouletý projekt Studentské grantové soutěže, který je realizován na Centru pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP. Cílem tohoto projektu bylo zaznamenat a popsat, jak se během sta let proměnil urbanistický, kulturní, ale i sociální ráz městské čtvrti Klíše. Součástí tohoto projektu byl vznik architektonicko-historického průvodce „Do Klíše. Průvodce ústeckou čtvrtí“.

 V průvodci se čtenář například dozví, že čtvrt Klíše byla plánovaná s ideou zahradního města, je bohatá na množství architektonických slohů od heimatstilu přes funkcionalismus, socialistický realismus až po stavby modernistické z konce 20. století. Zájemci si tohoto průvodce budou moci od července vyzvednout v Informačním středisku města Ústí nad Labem, ve vestibulu FF UJEP, v Galerii Emila Filly, ve Veřejném sále Hraničář nebo v Činoherním studiu města Ústí nad Labem. Autoři navíc do budoucna počítají s dotiskem anglické verze.

 „Chtěli jsme, aby se průvodce po Klíši dostal k co možná největšímu počtu zájemců. Aby tak přispěl k rozvoji cestovního ruchu, který si město Ústí nad Labem podle nás zaslouží,“ doplňuje jeden z autorů a student FF UJEP David Šťastný. Tomuto tištěnému průvodci nebudou chybět ani komentované prohlídky po Klíši, díky kterým si účastníci budou moci popsaná místa a objekty prohlédnout na vlastní oči.

Odhalení Mariánského kamene.
Víte, jak získala Mariánská skála své jméno? Dominantu připomíná kamenný obr

 „Komentovaná prohlídka Klíše je koncipovaná tak, aby se návštěvník dozvěděl příběh tohoto místa a pochopil urbanistický vývoj a transformaci vesničky tradičního rázu v moderní městskou čtvrť,“ popisuje Tereza Šťastná spoluautorka architektonicko-historického průvodce a průvodkyně po Klíši.

 Komentovaných prohlídek se bude moci veřejnost zúčastnit v rámci Dnů architektury (30. 9. – 6. 10.) nebo Noci vědců (30. 9.), kterou v Ústí nad Labem pořádá UJEP. Průvodce, jakož i samotný projekt, se snaží poukázat na bohatou historickou a kulturní stopu města Ústí nad Labem, které je často neprávem spojováno jen s chemickým průmyslem.

 Kromě průvodce a komentovaných prohlídek navíc vznikl i krátký dokumentární film o Klíši, který by měl sloužit jako doplňkový výukový materiál jak pro studenty vysokých a středních škol, tak i pro širokou veřejnost. Premiéra filmu je plánovaná na podzim tohoto roku v ústeckém Hraničáři.

Velký úspěch! Ústecké mažoretky z Domu dětí a mládeže jsou mistryně světa 2022!
Velký úspěch! Ústecké mažoretky z Domu dětí a mládeže jsou mistryně světa 2022!

 „Pro nás je Klíše srdcem města, místem, kde žijeme a setkáváme se s přáteli. Děkujeme všem, kteří se na vydání průvodce podíleli, a pomohli nám tak předat informace o historickém a architektonickém vývoji města Ústí nad Labem,“ komentují oba autoři. Pokud veřejnost projeví zájem, plánuje Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP dotisk tohoto průvodce a pokračování ve formě edice o historii a architektuře dalších částí města Ústí nad Labem jako například Bukova nebo Střekova.

Jana Kasaničová, mluvčí UJEP