Budou to pohádky O Balynce, dobrém štěněti, O vodníku Pačískovi, O prasátku Arturovi a O Lesíčkovi. Na herce z Karlových Varů se v letošním roce opět těší desetitisíce dětí ve všech koutech naší země.

Během únorového turné bude opět hrána pohádka O Balynce. Obsah pohádky a jeho provedení byly za deset let prověřeny více jak tisíc třistakrát před plným sálem diváků. Od 10. do 14. 2. se s psím detektivem můžete potkat v Městském divadle v Chomutově, Jirkovském divadle, ve veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem, centru kultury Lovoš v Lovosicích a v Divadle KH Máchy v Litoměřicích.

Nové představení vyžadovalo nové přístupy a postupy v realizaci, změny v dramaturgii, v choreografiích, v textu a na základě toho se proměnila i bezprostřední reflexe představení ze strany dětí a pedagogů. 

Mimořádností těchto představení je dvojjazyčná verze, kdy kromě češtiny zní z pódia rovněž slovenština. Právě v těchto dnech totiž bude fyzicky založeno a v provoz uvedeno Mezinárodní hudební divadlo dětí a jeho Česko-slovenská větev. Zatímco Česko-skotská větev je ve fázi přípravy, ve větvi Česko-slovenské bude v letošním roce odehráno 130 představení v Čechách a minimálně 10 na Slovensku. 

Představení O Balynce je tedy nově hráno v obsazení čtyř herců, protkáno písničkami, které si děti zpívají v průběhu představení s herci na jevišti a nadále pomáhá dětem uchopit správně způsob a smysl třídění domácího odpadu. 

Interaktivní výstava Brána recyklace divadelní představení na cestách pravidelně provází. Když není na cestách, našla tato výstava své nové místo v malebném západočeském městě Bečově nad Teplou, kde plní svoji úlohu environmentálně orientované osvěty a ročně na ni zavítají desetitisíce dospělých i dětí.  

Pohádka O Balynce, dobrém štěněti, je součástí vzdělávacího programu na podporu třídění a recyklace společnosti EKO-KOM a spolu s projekty jako Tonda Obal nebo Brána recyklace.

Kristýna Sklenářová