„Soutěže se zúčastní děti a mládež do 15 let věku. Vzhledem k protipandemickým opatřením v roce 2020 a následnému nezrealizovanému 53. ročníku Virtuosi per musica di pianoforte se v tomto roce účastní také soutěžící ve věku 16 let,“ řekl ředitel soutěže a ZUŠ Evy Randové Bc. Marek Korbélyi. „Do Ústí nad Labem se chystá několik desítek talentovaných mladých klavíristů jak z celé České republiky, tak ze zahraničí. V minulosti přijeli soutěžící například z Mongolska, Mexika, Ruska, Japonska či JAR. Klavírní virtuosové si účast ve Virtuosi per musica di pianoforte pro prestižnost uvádí ve svých životopisech,“ dodal Korbélyi.

Virtuosi per musica di pianoforte probíhá pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera, který je zároveň prezidentem soutěže, a primátora Statutárního města Ústí nad Labem PhDr. Ing. Petra Nedvědického.

Soutěž bude zahájena slavnostním koncertem v podání orchestru Severočeského divadla a absolutního vítěze 52. ročníku Virtuosi per musica di pianoforte. Ve středu 24. listopadu 2021 v 18 hodin tedy pod taktovkou Miloše Formáčka zahraje také Bartosz Frydel z Polska. Zazní skladby, které napsali G. F. Händel, C. Maria von Weber a F. Chopin. Vstupenky jsou k rezervaci na www.operabalet.cz.

V průběhu čtvrtka 25. listopadu a pátku 26. listopadu proběhnou první i druhá kola soutěže, přičemž I. kategorie – pro děti do 9 let – je pouze jednokolová. Mladí klavíristé mají předepsaný soutěžní repertoár i minutáž. Slavnostní vyhlášení výsledků, předání zvláštních cen a koncert vítězů proběhnou v Severočeském divadle v pátek 26. listopadu 2021 v 19 hodin. Složení poroty je stejně jako v předchozích letech mezinárodní a předsedou je významný český klavírista Martin Kasík.

Tuto mezinárodní klavírní soutěž pravidelně podporují velvyslanci mnoha států, působící v České republice.

Veškeré informace o mezinárodní klavírní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte naleznete na www.zuserandove.cz/virtuosi.

Taťána Mádlová - ZUŠ Evy Randové Ústí nad Labem