V loňském roce se ústeckému muzeu podařilo získat do sbírek skutečný technický unikát, kterým byl automatický lahvový stroj Owens pocházející ze sklárny Lesní Brána. Tento obří sklářský pavouk, vážící bezmála deset tun, byl teprve na druhý pokus naložen jeřábem na korbu nákladního auta a odvezen do ústeckého depozitáře.
Mediální ohlas technicky náročného transportu, spolu s dozvuky ukončené výstavy Flaška se dostaly až na samý jih Čech, konkrétně do městečka Kaplice, odkud se nám ozvala sběratelka lahví paní Putzerová. Nabídka jejího daru v podobě příležitostné lahve vyrobené právě získaným strojem nezůstala bez odezvy a návštěvníci ústeckého muzea si tak tuto letošní akvizici mohou prohlédnout v rámci exponátu měsíce srpna.
První plně automatický stroj na výrobu lahví, zde na dobovém prospektu, byl vyvinut v USA roku 1905 vynálezcem Michaelem J. Owensem a do výroby lahví přinesl doslova revoluci. Zatímco ručně byl dělník schopen v nesmírně těžkých podmínkách vyrobit kolem padesáti lahví denně, automat značky „Owens“ jich zvládl i víc než tři tisícovky.
Tento konkrétní stroj vznikl v roce 1929 v licenční výrobě v Berlíně pro sklárnu Fischmann a synové v Dubí. Zde pracoval nepřetržitě neuvěřitelných 53 let. Roku 1982 ho skláři odstavili jako vůbec poslední provozovaný Owens v Československu a po vyřazení putoval rovnou na pomník. Dokonce o něm tehdy vznikl i dokumentární film, který muzeum taktéž získalo do svých sbírek a nyní je možné zhlédnout jej na multimediálním kiosku.
Do Čech Owensova novinka dorazila už krátce před první světovou válkou. A například ústecká sklárna spustila první stroj roku 1913. Právě získanou příležitostní lahev ze série posledních lahví, tak doplňují další lahve ze sbírek muzea, na jejichž technických štítcích je informace o tom, že byly taktéž vyrobeny na stroji Owens. Lahev si můžete prohlédnout v ústeckém muzeu jako exponát měsíce srpna.
Jakub Doležel