Motivace k proměně dalších prostor v něco užitečného byla jednoduchá. Je nás v neštěmickém středisku čím dál tím víc, a tak neustává snaha optimalizovat místa, která využíváme, aby nám sloužily co nejlépe. Na přelomu roku jsme zrekonstruovali část vnitřních kluboven, s nástupem jara jsme obrátili zraky ven. Naše klubovny nemají moc venkovních prostor, plácek před domem je hned vedle silnice, v blízkosti nejsou žádná hřiště, ani parčíky nebo jiná rozumně využitelná zeleň. K nejbližšímu hřišti je to zhruba deset minut pěšky. Dvorek máme v nájmu, a tak logická volba padla zaměřit se sem.

Co je kde?

Dvorek je dvouúrovňový, část u domu je položena níže, část směrem k zoo je položena výše. Jsou tam patrné staré zdi, zřejmě tam kdysi stály nějaké pomocné stavby. Je navíc na severní straně domu, takže v létě tam bude příjemně, a skoro celý pozemek kryje svou korunou mohutný strom. Pozemek byl zarostlý, rostly zde hlavně kopřivy, divoké ostružiny, různé nálety z keřů a stromů okolo.

Po prozkoumání půdy jsme se rozhodli pro dvojí přístup – na dolní části u domu je nereálné snažit se obnovit trávník, v zemi je hodně sutin a půda není ani jinak moc dobrá. Dolní část tedy vysypeme kamením a o obnovu trávníku se budeme snažit jen nahoře. Prostory mezi oběma patry oddělí pásy trvalek a malin, aby to bylo co nejvíce bezúdržbové. Založili jsme také kompost, ať jen kam dávat nejen odpad z dvorku, ale i z kuchyně.

Z vernisáže výstavy Fotografie Kláry od Zdeňka Fišera.
Víno, ženy a zpěv v ústeckém muzeu. Fotografie Kláry slaví v Ústí úspěch

A co bude na pozemku? Díky podpoře Ústecké komunitní nadace, respektive společnosti Air Products, můžeme dvorek i vybavit. V dolní části vznikne jakási kavárna – malé stolky a židle, místo pro pohodové posezení při schůzkách dětí, poradách vedoucích, příměstských táborech, ale také při setkáních s rodiči nebo na akcích pro veřejnost. Zeď domu je tak velká, že nám poslouží jako plátno, takže nebude problém pořádat na dvorku akce (i pro veřejnost), jako jsou promítání nebo besedy. Vše doplní světelné řetězy, ať na sebe také vidíme. Z prostředků nadace jsme mohli pořídit regály a nějaké nádobí a příbory, ať je iluze kavárny dokonalá. V dolní části bude i vyvýšený záhon pro bylinky a jahody.

Ústecká bigbeatová legenda Bonifanti slaví letos své 60. výročí. Dnes vystupuje ve složení: Ivan Dostál (na snímku vpravo) basa a zpěv, Vladimír Kettner (na snímku druhý zleva) kytara a zpěv, Pavel Šula kytara, Milan Morava bicí.
Ústečtí Bonifanti hráli pro herce Anthonyho Quinna. Dnes je členům přes 70 let

V horní části bude volnější místo pro programy, velký stůl, kolem kterého se vejde celá družina, a starší skauti jsou odhodláni zde vybudovat fóliovník. Co pozemku chybí, je oplocení, to řešíme s městským obvodem Ústí nad Labem-Neštěmice. Více než polovina však oplocená je a druhá sousedí s technickým zázemím zoologické zahrady.

Nemáte to a tohle?

Skautský dvorek nejen, že má sloužit veřejnosti při akcích, veřejnost se může podílet i na jeho budování. Máme za sebou první kolo akce Trvalky pro skauty a skautky. Děkujeme všem zúčastněným, mohli jsme osázet první trvalkový záhon skalničkami. Určitě se jich ale vejde více, tak budeme akci v nejbližší době opakovat.

Pomoci ale budeme potřebovat víc. Do činnosti se zapojují rodiče i naši příznivci, pomáhají nám například s elektroinstalacemi, nebo odvozem odpadů. Pro aktuální výzvy a prosby sledujte naše sociální sítě, konkrétně Facebook a Instagram.

Ředitel Montessori mateřské školy Ústí nad Labem Daniel Hoffman
Ředitelem ve 32 letech. Ústečan na Klíši otevře Montessori školku, děti se hrnou

Kdy bude Skautský dvorek otevřen? Měli bychom vše stihnout před létem. Během prázdnin se také uskuteční pár akcí pro veřejnost, které vám zpříjemní léto. My už se těšíme, tak můžeme také.

Jiří Škoda, vedoucí střediska Šíp Neštěmice