Dnes stačí na počítači zadat správné heslo a hned máte v ložnici třeba operu. Wikipedie nabídne obsah díla, hlavní postavy, jména sólistů. Každý školák ví, že hudbu k Rusalce složil Antonín Dvořák, opera měla premiéru 31. 3.1901 v Národním divadle. Seznam gramofonových společností je dlouhý, Supraphon vydal svou nahrávku v roce 1948, příběh byl samozřejmě několikrát zfilmován. Ten z roku 1962 si matně vybavuji, hlavně zeleného vodníka, kterého představoval Josef Hlinomaz. 

close info Zdroj: Miroslav Vlach zoom_in

Druhý den ráno jsem našel ve sbírce starých desek i Rusalku z roku 1966, kde vodníka zpívá slavný Eduard Haken. Já pohádkové vodníky zrovna nemusím, většinou škodí lidem, dušičky drží pod pokličkou a mladým holkám pletou hlavy. Toho včerejšího mi zase bylo líto, když smutným hlasem vysvětloval zamilované víle, že člověk ji podvede. „Byť měl by tě člověk stokrát rád, na vždy ho nemůžeš upoutat,“ tvrdil opakovaně Sergeui Nikitin. 

Dopadlo to zase podle scénáře a já měl radost, že naše divadlo to zvládlo se ctí. Viděl jsem tam i několik školáků v doprovodu nadšených rodičů, což je jenom dobře. Dvořák je přeci náš klenot!

Miroslav Vlach