Psi se svým čichem dovedou skutečné zázraky, ani ta nejlepší technika je neumí nahradit – zvlášť při pátrání v terénu plném překážek a nejrůznějších pachů. Jak vám prozradí pedagožka ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a kynoložka Kateřina Jančaříková, ani dnes v době chromatografů a sofistikovaných čidel a robotů si lidé bez psů mnohdy neporadí. Jeden záchranářský tým (psovod a pes) dokáže za stejný čas zastoupit 50 osob, které terén prohledávají bez psa. „V přednášce se nejprve dozvíte, co je to záchranářská kynologie, uslyšíte pár konkrétních příkladů z některých pátrání a na závěr se můžete těšit na praktickou ukázku práce záchranářského psa,“ zve mladé zájemce koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Kateřina Jančaříková  se věnuje environmentálnímu vzdělávání, didaktice přírodních věd a moderním pedagogickým metodám. Pracuje jako vedoucí Centra podpory přírodovědného vzdělávání a docentka katedry biologie na Přírodovědecké fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Záchranářské kynologii se věnuje ve volném čase. Se svými psy složila více než 50 zkoušek, včetně vrcholových, vyhrála několik závodů. Dva roky byla členem jednotky pro mezinárodní záchranné operace, zúčastnila se tréninkové mise USAR v Estonsku a přibližně 40 pátrání po pohřešovaných osobách.

Přednáška se uskuteční v Muzeu města Ústí nad Labem od 17 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium. Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou do Ústí nad Labem, Teplic, Děčína a Tisé zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat se snaží představit je samotné i jejich práci obyčejným lidem.

Jana Kasaničová - tisková muvčí UJEP