Izolace měla různou podobu od home office přes karantény po přímé zákazy vycházení. Jak se mohla podepsat na našem zdraví? A co k tomuto tématu může říci kosmonautika? „Od šedesátých let 20. století až do dneška probíhají v laboratořích na celém světě experimenty, v jejichž rámci jsou celé týdny nebo i měsíce izolovány malé skupiny lidí v uzavřeném prostředí, kde simulují dlouhodobé kosmické mise. Vliv izolace na člověka je sledován také v rámci reálných kosmických misí, v současné době třeba na Mezinárodní vesmírné stanici ISS,“ říká koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. V rámci přednášky uslyšíte, co všechno se vědci za léta výzkumu o účincích izolace na psychiku a zdraví lidí dozvěděli – a k čemu nám to bude?

Publicista a popularizátor vědy Pavel Boháček pracuje v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici v Praze. Byl spolupracovníkem a členem americké organizace Space Nursing Society. Píše a přednáší o tom, jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky nebo válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty, zabývá se přežitím lidí v extrémních prostředích, odolností a zvládáním mimořádných situací. Věnuje se zkoumání lidských potřeb a možnostem jejich zajišťování ve zvláštních podmínkách, jako jsou kosmický let, pobyt v nehostinném prostředí atp., ale také problematikou vlivu dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka. Je členem multioborového výzkumného týmu zabývajícího se problematikou identifikace a snižování rizik poškození psychosociálního zdraví člověka v průběhu letů do vesmíru.

Přednáška se uskuteční v prostorách Muzea města Ústí nad Labem od 17.00 hodin. Místo lze rezervovat na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz. Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou do Ústí nad Labem, Teplic, Děčína a Tisé zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat se snaží představit je samotné i jejich práci obyčejným lidem.


Jana Kasaničová - tisková mluvčí UJEP