Přesto může být někdy maminkám doma těsno. Pokud nemáte v okolí dostatek kamarádek s podobně starými dětmi, se kterými se podělíte o tu spoustu neznámých situací a otázek, které na vás péče a výchova každý den klade, u kterých můžete najít nejen radu, ale hlavně pochopení, může se stát, že si po pár měsících všimnete, že trávíte dny tak trochu osaměle.

Jako by byl svět rozdělen na spoustu malých akvárek, dokonalých dětských pokojíčků vybavených skvělými podnětnými hračkami, zdravou stravou a těmi nejlepšími výchovnými úmysly, které ale dělí tlusté sklo.

Jezero Milada v úterý 7. března.
FOTO: V úterý zvítězili na Miladě pejskaři . Nejhezčí byl československý vlčák

Přesně z této situace vychází mateřská a rodinná centra – jeden z klíčových programů organizace YMCA, která v duchu hesla „Prostor pro tebe“ dávají PROSTOR. Nejen dětem, které tu najdou podnětné a vlídné prostředí s vrstevníky, skvělými lektory a vedoucími, ale i rodičům. Prostor pro vzájemné pochopení, možnost vzdělávat se v otázkách výchovy a také příležitost realizovat vlastní nápady – vést kroužek, pomoci s organizací dětského dne, zorganizovat bazar dětského oblečení nebo třeba kočárkový závod. Rodinná centra nejsou jen hlídacím programem, nabízí zázemí pro setkávání rodičů, jejich vzdělávání, sousedské společenství a přirozené kontaktní centrum.

Vůbec první mateřské centrum v České republice bylo založeno v přízemí Paláce YMCA v roce 1992. Inspirovalo mnoho dalších, kterých je dnes napříč republikou několik stovek. Ukázalo, jak trávit čas s dětmi a přitom se cítit smysluplně a užitečně. Dalo šanci mnoha maminkám, které v sobě měly touhu uplatnit své schopnosti a talent, oslovit další dospělé, aniž by se musely vzdát péče o vlastní děti.

V rámci čistoty města některé menší černé skládky a drobný nepořádek pomáhají uklízet i alternativně odsouzení, kteří si svůj trest odpracovávají u MP Ústí nad Labem.
Alternativně odsouzení pomáhají s úklidem. Z Matiční bylo 6 aut bordelu

V současné době YMCA provozuje celkem 8 mateřských a rodinných center – tři v Praze a další v Ústí nad Labem, Nosislavi, Cvikově, Jindřichově Hradci a dětský klub v Tlučné. Některá z nich provozují vlastní dětskou skupinu a vedle toho nabízí kroužky a lekce (zejména pohybové, ale i výtvarné či jazykové), jiné mají klasickou otevřenou hernu – možnost nechat děti svobodně se vyřádit v teple pod střechou, zatímco si rodiče společně u kávy proberou radosti i náročnosti rodičovského života. Většina center pořádá jednorázové akce pro rodiny, jako jsou oslavy dětského dne, karnevaly, tvořivé dílny ad. Specialitami posledních let jsou Dobrodružné večery pro předškolní děti, spojené s přespáním (bez rodičů) či Mikuláš v okně, koncept vyvinutý v pandemii, jehož obliba přetrvala dodnes. Léto pak s úspěchem plní příměstské tábory.

Ústecké mateřské centrum YMCA sídlí – stejně jako ymkařská dětská skupina - v samotném centru města (poblíž ústeckého muzea). V útulných prostorech, které vyzdobila známá ústecká designérka Nadia Surel Novotná, nabízí v dopoledních hodinách pohybové kurzy pro rodiče s dětmi 1 - 3 let. A má v nich ještě pár volných míst!

Návštěvníci center nejvíc oceňují otevřenost, komunitní atmosféru, individuální přístup a hezké prostředí. Hlavní myšlenkou je, aby samotní návštěvníci center spoluvytvářeli charakter i nabídku jejich programů. Rodiče ale i prarodiče se tu mohou realizovat a nabídnout vlastní znalosti a dovednosti. Ať už jste malé dítě, rodič, mladý dobrovolník nebo senior, v mateřských a rodinných centrech je prostor i pro vás!

Více se dozvíte na Programy pro rodiny – YMCA

Julie Bergerová