Počet sběrných míst se v letošním ročníku téměř zdvojnásobil, a to díky partnerství se společností T-Mobile. Mediálním partnerem sbírky je TV Nova. 

Diakonie ČCE na webu sbírky zveřejnila seznam 264 sběrných míst a anonymní seznam dívek a chlapců, který obsahuje informaci o věku dítěte. Dárci si tam rezervují konkrétní sběrné místo, kam své dárky přinesou. O převzetí dárků, jejich třídění a doručení do rodin ohrožených chudobou, ubytoven, azylových domů se postará na 800 dobrovolníků z celé země.

Na Severní Terase létaly věci z okna. Dva kamarádi se tam nepohodli. Neshody museli řešit strážníci i policisté.
Na Severní Terase v Ústí létaly věci z okna. Dva kamarádi se tam nepohodli

Vloni se do sbírky zapojilo 13 154 dárců, kteří doručili téměř 50 tisíc úhledně zabalených balíčků. Organizátoři sbírky doufají, že letos se jich podaří předat ještě více. V Ústeckém kraji jsou sběrná místa ve třinácti městech, a to v Bechlíně, Děčíně, Chomutově, Kadani, Krabčicích, Krásné Lípě, Litoměřicích, Lounech, Mostě, Povrlech, Teplicích, Ústí nad Labem a Žatci.

Tak jako v předchozích letech se dárky od 6. prosince rozvezou do rodin v nouzi ve spolupráci se školami a úřady, do azylových domů, organizace Naděje apod.

Bijec Karlos Benda.
Tipy na víkend: Bijec Karlos Benda, vánoční strom v Trmicích a Ústecký štrúdl

„Naším přáním je především potěšit děti, které těžkou rodinnou situaci vnímají citlivě. Dárci ale mohou připravit krabici plnou překvapení i pro ostatní členy rodiny. Máme radost, že tradičně jsou nejčastějšími dárci děti, které se ve škole nebo s rodiči učí podělit o své hračky a myslet na ostatní. Letos jsme přidali nové metodické lekce pro učitele, které jim pomůžou o tématu darování a štědrosti s dětmi hovořit. Je o ně veliký zájem,“ říká Zdeňka Marešová, členka správní rady Diakonie ČCE, která vede oddělení péče o dárce.

V Ústeckém kraji se letos zapojí 13 městV Ústeckém kraji se letos zapojí 13 městZdroj: Diakonie ČCE

„Dárcům se snadněji vybírají překvapení pro dívky, proto je každoročně oříškem získat dárce i pro dospívající chlapce. To by Diakonie letos chtěla změnit. Abychom dárcům výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme na webu Krabice od bot nejen detailní informace o tom, jak se do sbírky zapojit, ale také užitečná doporučení, kterými se přispívající mohou řídit,“ dodává Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.

Stávka škol. Ilustrační foto
MAPA ŠKOL: Stávkovat bude na Ústecku většina škol. Bojí se o kvalitu výuky

Adéla Novotná, dobrovolnice zapojená do sbírky, vypráví příběh maminky Renaty, která sama pečuje o čtyři syny ve věku od tří do jedenácti let: „Je na chlapce sama, což není v dnešní době vůbec jednoduché. Snaží se najít si vhodné zaměstnání, ale bohužel vždy práci musela ukončit kvůli velké nemocnosti synů. S penězi musí nakládat velmi šetrně, na mnoho věcí jim nezbývá. Maminka Renata je za jakoukoliv péči a pomoc od nás vděčná. Poskytli jsme ji finanční příspěvek z Krabice online na letní tábor pro kluky nebo nákup základních potravin a dětem zářily oči štěstím, když si mohly rozbalit dárky z Krabice od bot. A pochlubit se ostatním spolužákům, co jim Ježíšek přinesl.“

Mohlo by vás zajímat: Oživený hlavák si Ústečané chválí. Problémová místa jsou jinde, myslí si

Zdroj: Deník/Jan Pechánek